Dzieci z opiekunami i panią dyrektor przed kościołem29 kwietnia 2022 roku z okazji nadchodzących świąt państwowych - Dnia Flagi oraz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - dzieci z Przedszkola nr 1 w Hajnówce uczestniczyły w pięknej, patriotycznej uroczystości. Wszystkie, od najmłodszych do najstarszych przedszkolaków, przygotowywały się kilka tygodni do obchodów tych tak ważnych dla każdego Polaka świąt narodowych.

 

Uroczystość, w ozdobionej biało-czerwonymi barwami sali, rozpoczął taniec Polonez w wykonaniu starszaków z grupy „Skowronków”. Polonez, w galowych strojach, nadał tej chwili bardzo podniosły charakter. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Joanna Ruszuk- dyrektor przedszkola, opowiedziała dzieciom skąd wzięła się tradycja obchodzenia majowych świąt i przypomniała, jak ogromne znaczenie mają polskie symbole narodowe: flaga, godło i hymn państwowy. Recytacja „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy i polskie tańce narodowe – Trojak, Krakowiak, Polka, Grozik - w wykonaniu młodszych przedszkolaków oraz wspólne śpiewanie piosenki „Jestem Polką i Polakiem” dopełniły tę wyjątkową lekcję patriotyzmu w przedszkolu.

2 Maja - dzień flagi Rzeczypospolitej Polskiej – wychowankowie Przedszkola nr 1 uczcili uczestnicząc w obchodach przy Urzędzie Miasta Hajnówka razem z panem Burmistrzem Jerzym Sirakiem, gdzie o godzinie 12.00 uroczyście wciągnięto Flagę Państwową na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.

3 Maja – w dniu 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - zuchy z 30 Gromady Zuchowej „Leśne skrzaty” z Przedszkola nr 1 w Hajnówce, pod opieką druhenki - Moniki Stepaniuk, wzięły udział w miejskich obchodach upamiętniających, tę wyjątkową w historii Polski, datę. Zuchy w biało-czerwonych barwach, z chorągiewkami, przemaszerowały ulicami miasta pod Obelisk im. Konstytucji 3 Maja w Parku Miejskim, gdzie złożyły kwiaty w hołdzie autorom 3-majowej Konstytucji.

To wspólne, przedszkolne, celebrowanie majowych świąt narodowych, stało się okazją do radosnego manifestowania dziecięcego patriotyzmu.

Opracowała: J.Ruszuk