0128 lutego w naszej placówce odbyły się warsztaty edukacyjne przeprowadzone przez panią Gabrielę Kułakowską i Annę Suchowolec z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Białymstoku.

 

Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. Tematem zajęć były ptaki, a dokładnie „Jakie ptaki znają dzieciaki”. Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się o życiu różnych ptaków w szczególności o ptakach , których nazwy noszą poszczególne grupy. O tym, że ptaki wędrowne udają się najczęściej do rejonów bardzo odległych, nawet o dziesiątki tys. km, aby tam przeczekać niekorzystny dla nich okres, a wiosną wracają na swoje tereny w celu odbycia lęgów i wychowania potomstwa. W Polsce pierwsze przelotne ptaki pojawiają się zwykle na przełomie lutego i marca. Okresem masowego przelotu jest pierwsza połowa kwietnia, kiedy to w krótkim czasie wędruje wiele gatunków. Koniec migracji wiosennej przypada na drugą połowę maja. Dzieci poznały trasy przelotu ptaków, wskazywały je na globusie. Wykonywały różne eksperymenty związane z lataniem. Następnie każdy przedszkolak własnoręcznie wykonał dowolnego ptaka. Warsztaty były bardzo pouczające, dostosowywane do wieku i umiejętności dzieci. Zdobytą wiedzę dzieci utrwaliły na kolejnych zajęciach przedszkolnych. Pani Gabrieli i Ani serdecznie dziękujemy.

Mirosława Nikonczuk, Alla Suprun