1318 grudnia 2018 roku dzieci z Przedszkola nr 1 uczęszczające na zajęcia z dodatkowym językiem białoruskim wybrały się do Muzeum Kultury Białoruskiej.

Obejrzały tam premierowy spektakl Teatru Czrevo zatytułowany "Daroha u Betlejem" (autor tekstu - Siarhiej Kavalou, reżyseria, scenografia, lalki - Łucja Grzeszczyk). W spektaklu wystąpiła Joanna Troc. Muzykę na żywo wykonała Ewa Kot. Spektakl to bajka bożonarodzeniowa, której bohaterem jest zmęczony pracą i złym traktowaniem przez gospodarza Osiołek. Odwiedza go Gwiazda Betlejemska, która wyznacza mu drogę do Betlejem w celu spotkania Boga. Osiołek idzie z misją pomocy Bogu, a po drodze spotyka różne zwierzęta, które chce zabrać ze sobą. Każdy jest jednak zajęty swoimi sprawami...Podczas przedstawienia wystąpiły kolędnicze motywy muzyczne. Dzieci miały okazję usłyszeć tradycyjne, prawosławne kolędy, z akompaniamentem skrzypiec i akordeonu. Opowieść bez reszty pochłonęła małych widzów, przejętych losami osiołka. Wprowadziła wszystkich w przedświąteczny, uduchowiony niezwykłą atmosferą nastrój. W pewnym momencie granica między sceną a widownią niemal całkowicie zniknęła, a dzieci stały się uczestnikami przedstawienia.

 

Uczestnictwo w spektaklu było okazją do refleksji nad istotą Bożego Narodzenia, prawd związanych z Bogiem i połączonych z codziennością, które poruszają mocno nasze serca.

Mirosława Nikonczuk, Alla Suprun, Ewa Szymańska