12Dzieci wraz z rodzicami oraz nauczycielkami z Przedszkola nr 1 w Hajnówce pojechały na wycieczkę do znajdującej się we wschodniej części Puszczy Białowieskiej siedziby białoruskiego Dziadka Mroza, która obchodziła właśnie swoje 15-lecie.

Zostaliśmy powitani przez bajkowych bohaterów i puszczańskie zwierzaki: wilka, lisicę, niedźwiedzia. Następnie siostra Baby Jagi wpuściła dzieci do baśniowej krainy Dziadka Mroza. Powitał nas osobiście Dziadek Mróz, który mieszka we wspaniałej, rzeźbionej w drewnie chacie z wielkim gankiem nazywanej też czasem pałacem. Po jego posesji oprowadzały „Śnieżynki”- córki Mroza. Było tam mnóstwo wspaniałych atrakcji. Spotykaliśmy drewniane rzeźby nawiązujące do bajkowej tematyki i jej bohaterów, sanie ciągnięte przez renifery, młyn, ule, domek Baby Jagi oraz Skarbiec, w którym gromadzi się tysiące listów oraz rysunków przysyłanych przez dzieci z całego świata. Dzieci i dorośli wesoło tańczyli wokół ogromnej choinki .Otrzymali również prezenty od Dziadka Mroza. Na scenie rozstawionej na polanie przy ognisku występowały białoruskie zespoły regionalne. W pobliskiej wsi Kamieniuki, administracyjnym centrum białoruskiej części Puszczy Białowieskiej zwiedziliśmy rozległe woliery ze zwierzętami, w których podziwialiśmy żubry, dziki, jelenie, tarpany, rysia, a nawet ... strusie. Na koniec wycieczki zjedliśmy regionalny posiłek w restauracji „Lesnaja Skazka” i zakupiliśmy pamiątki. Pełni wrażeń i dobrego humoru wróciliśmy do Hajnówki. Wspomnienia z pobytu na Białorusi na długo pozostaną w naszej pamięci.

 M.Nikonczuk, A.Suprun, E.Szymańska, V.Viluk