Na zdjęciu tradycyjna podlaska ozdoba bożonarodzeniowa wykonana ze słomy i kolorowej bibuły.Okres świąteczny, to dobry czas, który sprzyjał rozpoczęciu cyklu warsztatów z tworzenia bożonarodzeniowych ozdób świątecznych. Dzięki życzliwości Dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce warsztaty dla rodziców dzieci z Przedszkola nr 1 - „Kolebki” odbyły się w sali ich liceum.

Rodzice pod czujnym okiem nauczycielki tej placówki Pani Ewy Żukowickiej opanowały umiejętność tworzenia „Pająków ze słomy”. Pani Ewa to doskonały specjalista w tej dziedzinie. Potrafiła w precyzyjny sposób objaśnić i przekazać skomplikowaną sztukę tworzenia „słomianych pająków”. Pająki to tradycyjne podlaskie dekoracje wykonywane ze słomy, papieru i bibuły, zdobiące kiedyś wnętrza wiejskich chat. Zawieszane były na święta Bożego Narodzenia. Miały zapewnić zdrowie i szczęście domownikom. Wspólna praca bardzo zaabsorbowała rodziców. Powstało w ten sposób 12 prześlicznych pająków bożonarodzeniowych. Ozdabianie tych „pająków” odbyło się na kolejnych warsztatach, tym razem w Przedszkolu nr 1 w Hajnówce. Pomagały również dzieci. Uczestnicy mieli możliwość poznania i wykonania innych tradycyjnych ozdób choinkowych naszego regionu. Wszystkie wykonane ozdoby świąteczne, również „Pająki bożonarodzeniowe” przeznaczone zostały na udział w „Świątecznej Akcji Charytatywnej”, „Kiermaszu Bożonarodzeniowym” oraz Projekcie Edukacyjnym Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku „Cała na ludowo”.

 

Serdeczne podziękowania Dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce oraz Pani Ewie Żukowickiej! Dziękujemy również rodzicom z „Kolebki” za ogromne zaangażowanie!

Opracowała: Mirosława Nikonczuk, Volga Viluk

Na zdjęciach rodzice pod kierunkiem Pani Ewy Żukowickiej wykonują „pająki bożonarodzeniowe” ze słomy. Wycinają poszczególne słomiane elementy, nawlekają na sznurki i łączą ze sobą tworząc „pająki”. Wykonują również wspólnie z dziećmi inne tradycyjne ozdoby choinkowe z papieru, słomy, drewna i bibuły.