0520 września 2018 roku ulicami Hajnówki, w promieniach jesiennego słońca, przeszedł biało-czerwony marsz przedszkolaków.

Pomysłodawcą i organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia było Przedszkole nr 1w Hajnówce. Dzieci z ośmiu hajnowskich przedszkoli, samorządowych i niepublicznych, uczciły w ten sposób 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Drugą ważną okazją do wspólnego przemarszu przedszkolaków był Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, obchodzony w dniu 20 września od 2013 roku. Marsz przybrał więc podwójnie uroczysty charakter. Dzieci ubrane w kolory polskich barw narodowych, z biało-czerwonymi chorągiewkami i balonami,wyruszyły spod Przedszkola nr 1 na osiedlu Millenium, ulicą Władysława Jagiełły i 3-go Maja pod pomnik poświęcony „Ofiarom wojen, przemocy i represji” na skwerze miejskim. Pochód prowadziły zuchy z 30 Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” z Przedszkola Nr 1. Maszerującym towarzyszyły piosenki patriotyczne i podniosły nastrój. Przy pomniku, dzieci i zebranych mieszkańców miasta powitali,burmistrz Hajnówki pan Jerzy Sirak i dyrektor Przedszkola nr 1 pani Joanna Ruszuk. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, przedszkolaki odczytały „List do Niepodległej”, w którym podziękowały, że mogą żyć w wolnej, niepodległej Polsce i złożyły obietnicę, że w przyszłości wyrosną na patriotów kochających swoją ojczyznę. Zuchy złożyły kwiaty w hołdzie ofiarom wojen i przemocy, a jedenaście wypuszczonych w niebo biało-czerwonych, napełnionych helem, balonów, zaniosło przesłanie wolności w przestworza… Na zakończenie pan burmistrz Jerzy Sirak podziękował dzieciom za tak piękną, wzruszającą uroczystość i z okazji święta przedszkolaków złożył serdeczne życzenia małym patriotom. Ze śpiewem i przy dźwiękach patriotycznych, żołnierskich melodii, dzieci wróciły do swoich przedszkoli. Było to bardzo podniosłe przedsięwzięcie i po raz pierwszy okazja do integracji w formie wspólnego marszu przedszkolaków z wszystkich placówek w mieście. Organizatorzy dziękują hajnowskim policjantom za zadbanie o poczucie bezpieczeństwa uczestników marszu dla Niepodległej.

Opracowanie: J.Ruszuk, A.Pieśluk