KOLEBKA

Bocianie łapy (galeria)

Dzieci w ramach warsztatów regionalnych „Kolebka”- zapoznały się tradycją wypiekania bułeczek drożdżowych„bocianich łap”. „Bocianie łapy” są to specjalne bułeczki, które niegdyś wypiekano na powitanie ptaków powracających wiosna z ciepłych krajów. Pieczywo miało kształt bocianich lap. Wkładane do gniazd, według tradycji ludowej, zapewnić miały urodzaj. Dzieci chętnie formowały bułeczki , które po upieczeniu ze smakiem je jadły . A. Suprun i M. Nikonczuk.(06.05.2014)

"Lepimy z gliny". (galeria)

W celu poznania kultury swojego regionu dzieci uczęszczające na zajęcia z edukacji regionalnej"KOLEBKA"odwiedziły Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce. W sprzyjającej pracy atmosferze miały możliwośc poznania ginącego zawodu- garncarza. Własnorecznie formowały, eksperymentowały w naturalnym materiale- glinie. Wykonywały, z wykorzystaniem koła garncarskiego, piękne gliniane naczynia, które były ich dumą. Dzięki zajęciom warsztatowym dzieci poznały codzienne życie naszych przodków, ich mozolna pracę, której owoce zachwycają do dnia dzisiejszego. Dzieci uczestniczyły po raz pierwszy w tego typu zajęciach. Lepienie w glinie było nową i ciekawą formą aktywnego i twórczego spędzania czasu. Prowadzące warsztaty regionalne "KOLEBKA" M.Nikonczuk i A.Suprun

"KONKURS PIOSENKA BIAŁORUSKA 2011" (galeria)

Grupka dzieci z warsztatów regionalnych "Kolebka" wzięła udział w eliminacjach powiatowych do Konkursu 'Piosenka Białoruska 2011".Przesłuchania odbyły sie 17.05.2011r. w HDK w Hajnówce. Zdobyły tutaj III miejsce w kategorii zespołów i zakwalifikowały się do eliminacji wojewódzkich, które odbyły się w Bielsku Podlaskim. Dzieci wystąpiły z piosenkami: "Biełarusoczka"i "Ciacze woda...", a solistą był Kamil Waszkowiak. Nagroda za zajęcie III miejsce to kwota pieniężna.
Dzieci z grupki warsztatowej "Kolebka" /5-latki/ brały też udział w Festiwalu Dziecięcej Piosenki Mniejszości Narodowych "Śpiewajmy razem", który organizowany jest przez Przedszkole Samorządowe nr 14 z Białegostoku już od kilku lat. Nagrodami za występ były upominki i dyplomy.Grupkę prowadzą i przygotowały do konkursów nauczycielki grupy 5-latków M.Nikonczuk i A.Suprun.

"Kolorowe pisanki" (galeria)

W naszym przedszkolu staramy się już od najmłodszych lat przybliżać dzieciom tradycje i zwyczaje świąteczne. W związku z tym przedszkolaki z IV grupy w Wielki Tydzień przyniosły z domów jajka, które następnie ozdabiały różnymi technikami, jak podpowiadała im to wyobraźnia. Jak widać na zdjęciach, ozdobione jajka to wspaniałe "dzieła sztuki". Warsztaty prowadziły panie A. Jurczuk i G. Kułaj.

"Bociania łapa"- wypieki dzieci (galeria)

Na powitanie ptaków powracających z ciepłych krajów dzieci z grupy III-5-latki i z grupy IV- 5-6 latki na warsztatch regionalnych "KOLEBKA" wypiekały ciasto drożdżowe w kształcie "bocianiej łapy". Miały możliwość poznania tradycji kultywowanej na Podlasiu. Dzieci poczęstowały "bocianią łapą" panie i inne dzieci z przedszkola. Jak widać ciasto wszystkim smakowało.Warsztaty prowadziły panie G.Kułaj i A.Suprun

"Kręć się kręć wrzeciono." -spotkanie z twórą ludowym (galeria)

11.03.2011r. na warsztatch regionalnych "Kolebka" odbyło sie spotkanie z twórcą ludowym- prząśniczką. Dzieci miały możliwość poznania sposobu przędzenia wełny na kołowrotku. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści pani Ani o tym :' Jak dawniej wytwarzano nicie". Bardzo chętnie spróbowały przędzenia na kołowrotku.Przygotowały M.Nikonczuk i A.Suprun

Poznajemy dziedzictwo kulturowe naszego regionu- wizyta w Muzeum Kultury Białoruskiej (galeria)

"16.03.2011r. dzieci z kółka regionalnego "Kolebka" odwiedziły Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały opowiadań miłej pani przewodnik, a także z ciekawością oglądały eksponaty muzealne czyli zabytki kultury materialnej Podlasia z XIX i XX wieku, a wśród nich miedzy innymi stroje ludowe, warsztaty i narzędzia rzemieślnicze, ozdoby ze słomy i żarna. Celem wycieczki było budzenie zainteresowania kultura naszego regionu.Przygotowały A.Jurczuk i G.Kułaj

"Jesienna wyprawa." (galeria)

W dniu 05.10.2010r. grupa 6-latków , w ramach realizacji cyklu zajęć o tematyce regionalnej, wraz z nauczycielkami Panią G.Kułaj i A.Jurczuk wybrały się na spacer do lasu. Było słoneczne popołudnie i przedszkolaki miały możliwośc obserwowania przyrody w jesiennej szacie. Na łonie natury dzieci wzbogaciły swoje doświadczenia i wiadomości związane z przyrodą, rozpoznawały gatunki drzew, przypominały jakie zwierzęta zamieszkują puszczę, a także brały udział w zabawach ruchowych.

Hajnowszczyzna- moja mała Ojczyzna (galeria)

Realizacja programu "Hajnowszczyzna- moja mała Ojczyzna" odbywa sie poprzez twórcze działanie z zastosowaniem technik stymulowania aktywności dziecka. Dzieci uczą się kultywoawania tradycji, obrzędów, zwyczajów ludowych, wykonują prace wzorowane na sztuce ludowej oraz tematycznie związane z obchodami Świąt. Poznają folklor swojego regionu poprzez zabawę, taniec, śpiew przy dźwiękach akordeonu.
Dzieci poznały zabawę ludową z elementami korowodu"Biehła świnka po lodu." Zapoznały sie również ze zbiorem wierszy naszego regionu" Jak wyskoczyw worobiej"-D. i E.Fionik. Umieją też zatańczyć taniec ludowy "Oj za hajom." Program "Hajnowszczyzna -moja mała Ojczyzna" w grupie 5-latków prowadza nauczycielki M.Nikonczuk i A.Suprun