ROK 2013/2014


Pożegnanie roku w grupie 5-6 latków (galeria)

Wierszem, piosenką i tańcem dzieci 5-6 letnie z grupy V pożegnały przedszkole. Życzymy dzieciom wesołych wakacji i sukcesów w szkole. Rodzicom dziękujemy za wszelką aktywność na rzecz przedszkola. Nauczycielki grupy D.Bortniczuk i L.Zając 29.06.2014

Pożegnanie przedszkola w 6 latkach (galeria)

Pożegnanie przedszkola.

Kończymy już przedszkole,
do szkoły czas,
zeszyty i tornistry wołają nas.

Wakacje szybko miną, a potem już,
zadzwoni pierwszy dzwonek, lekcje tuż-tuż.
A my nie chcemy jeszcze iść.
Tak bardzo nam tu dobrze.

Lecz co tu robić, w życiu zawsze tak jest,
że upływają lata, starszym się jest. 26.06.2014

Święto Rodziny (galeria)

23.06.2014 na Dzień Ojca odbyła się w grupie 4-latków uroczystość pt. Święto Rodziny. Dzieci dla rodziców przygotowały spektakl teatralny na podstawie bajki "Czerwony Kapturek" oraz piosenki i wiersze. Rodzice dzieciom przygotowali słodki poczęstunek, a panie wychowawczynie dla wszystkich niespodziankę - lody." Agnieszka Pieśluk. 26.06.2014

Dzień Rodziny- Mama, tata i ja (galeria)

6 czerwca pięknie udekorowana sala maluchów zapełniła się po brzegi przedszkolakami i ich rodzicami, którzy przyszli wspólnie świętować Dzień Rodziny pt. „Mama, tata i ja”. Dzieci zachwyciły rodziców pięknym występem przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyń. Wspaniale prezentowały się w przygotowanych strojach . Były wierszyki o mamie i tacie, nie zabrakło również okolicznościowych piosenek. Po części artystycznej dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty , a same również otrzymały słodkie upominki. Na twarzach wszystkich rodziców gościł uśmiech. Następnie dzięki pomocy wszystkich mam odbył się słodki poczęstunek.Bogaty repertuar słowno-muzyczno-taneczny pozostawił w zaproszonych Gościach niezapomniane wrażenia. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna. M.Nikonczuk , A.Jurczuk 26.06.2014

Sukces dzieci z grupy IV (galeria)

18 czerwca 2014 roku w sali przy parafii św. Trójcy w Hajnówce odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Święty Maksym Gorlicki – kapłan męczennik”. Konkurs został zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą kanonizacji św. Maksyma Gorlickiego, która była pierwszą kanonizacją w historii Cerkwi Prawosławnej na Łemkowszczyźnie i 100. rocznicą Jego męczeńskiej śmierci.
Do konkursu z naszego przedszkola z grupy IV przystąpiło 5 osób. Weronika Tokarczuk otrzymała II miejsce, Małgorzata Sieliwonik III miejsce natomiast Gabryś Misiejuk i Wojtek Kondratiuk zdobyli wyróżnienie za swoje wspaniałe prace. Anna Dziubonos otrzymała upominek i dyplom za udział w konkursie. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczył wszystkim dzieciom ks. Paweł Zabrocki przewodniczący jury. Wszystkim dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Eugenia Kazimiruk 23.06.2014

95 rocznicy powstania Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim (galeria)

Dnia 07.06.2014r. zuchy 30 GZ Leśne Skrzaty uczestniczyły wraz z zuchami i harcerzami całego hufca w obchodach 95 rocznicy powstania Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim. Obchody w tym dniu rozpoczęto biegiem patrolowym, w którym zuchy musiały trafić do celu jakim był ratusz miejski, a po drodze wykonywały różne zadania w punkach patrolowych. Występowały w amfiteatrze prezentując swoje pląsy i piosenki zuchowe. Zjadły obiad w restauracji, złożyły też obietnicę zuchową. Zadowolone i zmęczone wróciły około godziny 19:00 do Hajnówki, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice. (16.06.2014)

Mali kucharze- czyli wspólne gotowanie (galeria)

Dzieci z najmłodszej grupy miały okazję samodzielnie przygotować sobie zdrowe śniadanie. Z zaangażowaniem przystąpiły do pracy: smarowały pieczywo, nakładały sałatę, rzodkiewkę, szczypior, ogórki, pomidorki, jajka, sery i wędlinki. Wspólne gotowanie to wielka zaleta, ponieważ dzieci prawie zawsze zjadają to, co same przygotowywały.Dopiero w towarzystwie innych dzieci maluchy nabierają apetytu i chętniej próbują nowych dań (bo koledze smakowało)! Dzieci, które od najmłodszych lat uczą się gotować i pomagają przyrządzać posiłki, mają zdrowsze nawyki żywieniowe , wykazując zamiłowanie do owoców i warzyw. Gotowanie jest dobrą okazją do tego, by pokazać dziecku, jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się w świecie kuchni przy gotowaniu, np. przy użyciu noża. Przedszkolaki otrzymały bezpieczne przyrządy, takie jak plastikowe nożyki. Myślimy, że będziemy kontynuować wspólne gotowanie. Mirosława Nikonczuk (16.06.2014)

Eko- piknik w Amfiteatrze Miejskim (galeria)

6 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu zbiórki odpadów( opakowań po płynnej żywności)- REKARTON.
Po uroczystym rozpoczęciu nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród. Nasi przedszkolacy zdobyli w kategorii przedszkoli I, III miejsce oraz wyróżnienie za zbiórkę największej ilości opakowań, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Oto nasi nagrodzeni:
I miejsce - Bartek Siemieniaka
III miejsce - Tymek Myszkiewicz
Wyróżnienie- Fabian Pietroczuk

Podczas "Eko-pikniku" dzieci oglądały spektakl teatralny wykonaniu aktorów z Krakowa. Julka Kozłowska została zaproszona przez aktorów na scenę, by wziąć udział w konkursie na wykonanie wskazanych przez nich gestów i ruchów. Dzieci bawiły się i tańczyły przy muzyce, a także zostały poczęstowane lizakami. Gratulujemy nagrodzonym. W.Szczerba (16.06.2014)

„Ognisko w nadleśnictwie” (galeria)

W ramach obchodów Dnia Dziecka przedszkolaki z grupy III i V 5-6 latków zostały zaproszone na ognisko do Nadleśnictwa w Hajnówce. Na początku pracownik Nadleśnictwa oprowadził dzieci po terenie placówki, zapoznał z historią powstania i działalnością tej instytucji. Następnie oglądały wystawę przedstawiającą życie i pracę tutejszych ludzi przed drugą wojną światową. Potem przy ognisku dzieci samodzielnie piekły kiełbaski, które bardzo im smakowały. Dużą radość sprawiły przedszkolakom zabawy i gry na świeżym powietrzu. Dzieci wesołe, zadowolone wróciły do przedszkola. L. Zając, D. Bortniczuk (16.06.2014)

Cała Polska czyta dzieciom- wizyta w bibliotece.(galeria)

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" oraz w ramach obchodów związanych z XIII Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom w Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dzieci z grup III i IV z paniami bibliotekarkami. Nasze dzieci zostały serdecznie przywitane przez panią dyrektor A.Gryc a następnie wysłuchały kilku wierszy w wykonaniu pań z biblioteki.
W rewanżu chętne dzieci również recytowały wiersze za które dostały ogromne brawa. Ponadto dzieci zostały zapoznane z biblioteką dla dzieci- księgozbiorem, wypożyczalnią oraz zachęcone i zaproszone do wypożyczania i czytania książek. H.Androsiuk i W.Szczerba (12.06.2014)

Dzień Rodziny w 6-latkach (galeria)

W dniu 29 maja dzieci z grupy IV/ sześciolatki/ miały zaszczyt gościć w przedszkolu swoich rodziców. Okazją do tego spotkania był Dzień Rodziny, który w naszej grupie obchodziliśmy już drugi raz. Dzieci zaprezentowały przygotowane wcześniej wiersze, piosenki, pląsy. Wspólnie z rodzicami zatańczyły walczyka. Własnoręcznie wykonane laurki wręczone rodzicom wraz z życzeniami wywołały u nie jednej mamy łezkę w oku.
W podzięce rodzice zaprosili dzieci na wspaniały poczęstunek, gdzie największym wzięciem cieszyły się lody.Była to bardzo miła i wzruszająca uroczystość. H.Androsiuk (10.06.2014)

Wiosna Młodych Talentów (galeria)

W piątek 30 maja dzieci z grup IV i V zwiedziły wystawę prac plastycznych znajdujących się w HDK. Na wystawie zaprezentowano najciekawsze prace wyróżnione w ogólnopolskim konkursie " Wiosna Młodych Talentów 2014".
Na uwagę zasłużyły 3 prace Gabrysia Misiejuka z grupy IV oraz 2 prace dziewczynek z gr.V-Basi Kruk i Martynki Tyszko. Życzymy naszym laureatom dalszych sukcesów w rozwijaniu ich plastycznych talentów. Prace dzieci były przygotowywane pod opieką nauczycielek-H.Androsiuk i L.Zając (10.06.2014)

Święto Rodziny w starszakach (galeria)

Przedszkolaki z grupy 5-6 latków gorąco witały i serdecznie gościły najmilszych ich sercu- Rodziców. Starały się wykazać i popisać przed zaproszonymi gośćmi grą aktorską w czasie przedstawienia pt.:"Księżniczka na ziarnku grochu". Następnie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i prezentowały inscenizacje. Program imprezy rozczulił serca mam, dlatego też nie brakowało łez i wzruszeń. Dzieci zakończyły program artystyczny wspólnym walczykiem z rodzicami, a na zakończenie zasiadły do wspólnego słodkiego poczęstunku.
Rodzice mogli też odnaleźć siebie na portretach, które wykonały dzieci. Wywołały one wiele radości i zachwytów z " wiernie odtworzonych postaci". Rodzicom dziękujemy za liczne przybycie, przygotowanie poczęstunku i życzymy dalszych sukcesów w wychowywaniu swoich pociech. D. Bortniczuk L.Zając (05.06.2014)

"O złotą różdżkę Dobrej Wróżki"- konkurs recytatorski (galeria)

28.05.2014r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego "O złotą różdżkę Dobrej Wróżki". Konkurs, którego celem jest budzenie wrodzonego talentu dziecka do kreowania własnego świata poprzez żywe mówione słowo, wzbudził duże zainteresowanie wśród dzieci przedszkolnych. Nasze przedszkole reprezentowały 4 dziewczynki:
Michalina Androsiuk z grupy 4 -latków, która wystąpiła z wierszem D.Gellner "Urodziny"/ n-lka A.Pieśluk/,
Sylwia Pietraszko z wierszem J. Brzechwy "Żuraw i czapla" i Julia Sadowska, która recytowała fragment wiersza J.Brzechwy "Opowiedział dzięcioł sowie"- obie z grupy 6 latków/ n-lka H.Androsiuk/,
Zuzanna Zera z wierszem "Przyjście wiosny"/ n-lka L.Zając/
JULIA SADOWSKA pojedzie na Spotkanie Wojewódzkie, podczas którego dzieci ubiegać się będą o Złotą , Srebrną i Brązową różdżkę Dobrej Wróżki.
To będzie trzeci wyjazd Julii na eliminacje wojewódzkie.
Gratulujemy kolejnej wygranej i życzymy Złotej różdżki. (29.05.2014)

WIZYTA PANI STOMATOLOG (galeria)

23 maja w grupie maluszków odbyło się spotkanie z lekarzem stomatologiem panią Joanną Omelianiuk. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawych i mądrych rzeczy na temat zębów: jak je pielęgnować, jak długo szczotkować, co jaki czas należy wymienić szczoteczkę, a także jakich napojów i potraw unikać, aby zęby nie chorowały. Pani stomatolog przygotowała również dzieciom zagadki do rozwiązania, a na koniec sympatycznego spotkania obdarowała wszystkich malowankami. Dziękujemy serdecznie Pani doktor za przybycie do przedszkola! Komentarz i zdjęcia: A. Jurczuk, M. Nikonczuk. (28.05.2014)

Śpiewajmy razem"- X Festiwal Dziecięcej Piosenki Mniejszości Narodowej 2014 (galeria)

W dniu 12.05.2014r. dzieci z warsztatów regionalnych "Kolebka" wzięły udział w X Festiwalu Dziecięcej Piosenki Mniejszości Narodowej Podlasia, które odbły się w Białymstoku. Przed występem odbyła się multimedialna prezentacja występów dzieci z poprzednich lat. Następnie pani Dyrektor Przedszkola nr 14 w Białymstoku podziękowała wszystkim za popularyzowanie w najmłodszym pokoleniu wiedzy o wielokulturowości regionu Podlasia. W bieżącym roku dzieci z grupy 4-latków, które uczestniczą w zajęciach regionalnych zaprezentowały się z utworem "Mamoczka". Był to ich pierwszy występ na scenie przed tak liczną publicznością. Piosenka, którą zaśpiewały dziewczynki bardzo spodobała się wszystkim. Za swój występ dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Na zakończenie wszystkie panie, które przygotowały dzieci do festiwalu również zaprezentowały swoje umiejętności wokalne. Zaśpiewały 3 piosenki w językach różnych narodowości: białoruskiej, ukraińskiej i rosyjskiej. Panie otrzymały od dzieci brawa, a od organizatorów festiwalu dyplomy, podziękowanie i Puchar dla placówki. Następnie odbył się słodki poczęstunek. Dzieci do festiwalu przygotowały nauczycielki: M.Nikonczuk i A.Suprun (22.05.2014)

Konkurs Piosenki Białoruskiej (galeria)

20 maja dzieci z grupy 4-latków z warsztatów regionalnych "Kolebka" wzięły udział w 41 Konkursie "Piosenka białoruska 2014". Celem konkursu jest poznanie i rozwijanie kultury białoruskiej, a także kultury muzycznej. Zaprezentowane 2 utwory:"Mamoczka" i "Wiasna", zyskały uznanie jurorów i gromkie brawa publiczności.Występy uczą dzieci wychowania w szacunku do własnego dziedzictwa kulturowego.Dziewczynki: Hania B. ,Ewa R., Julia T., Kasia S., Kasia K., Michasia A., Lena P., Sofia G., Maja G. zdobyły W Y R Ó Ż N I E N I E Gratulujemy dzieciom i paniom M.Nikonczuk i A.Suprun, które przygotowały dzieci do konkursu. (22.05.2014)

"ŁĄKA"-zajęcia otwarte w grupie V (galeria)

Dnia 16.05.2014r. w grupie 5-6 latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Celem zajęć była aktywizacja dzieci poprzez integrowanie różnorodnych form działań edukacyjnych w obszarze mowy, muzyki i matematyki. Łąka i jej mieszkańcy to temat przewodni zajęcia, na którym dzieci utrwalały znajomość owadów, pobudzały swoją wyobraźnię podczas zabawy improwizacyjno-ruchowej "Kosmiczna łąka" do muzyki "Poranek" E. Griega. Bawiły się w odkrywców kosmosu, dzieliły wyrazy na głoski a chętne dzieci odczytywały nazwy związane z tematem. Bardzo aktywnie pracowały na zajęciach matematycznych: manipulowały materiałem matematycznym- odejmowały i dodawały poprzez dosuwanie i odsuwanie elementów w zakresie 10. Rozpoznawały również cyfry, układały odpowiednio do zadań zaproponowanych przez nauczycielkę. Na zakończenie dzieci dostały nagrody za aktywność - emblematy "Odkrywcy kosmosu". Dzieci świetnie się bawiły, były zainteresowane zajęciami, a rodzice zachwyceni swoimi dziećmi. D. Bortniczuk i L.Zając (16.05.2014)

Podsumowanie VI Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych "Bajkolandia 2014r (galeria)

Niezmiernie miłym i udanym wydarzeniem w grupie 5-6 latków było uczestniczenie dzieci w podsumowaniu VI Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych "Bajkolandia2014", który odbył się w zaprzyjaźnionym Przedszkolu nr 2.Tradycją naszego przedszkola jest coroczny udział naszej grupki teatralnej "Miniaturka" w powyższych działaniach z zakresu edukacji teatralnej. Spotkanie ze sztuką jest doskonałym środkiem stymulacji dziecka w wieku przedszkolnym dlatego też dzieci biorą aktywny udział w przeglądach. Przedszkolacy mieli okazję spotkać się z rówieśnikami- aktorami, obejrzeć tańce w ich wykonaniu oraz spektakl pt.:"Japonia" przygotowany przez młodzież z Ośrodka szkolno-wychowawczego w Hajnówce. Następnie wszyscy "aktorzy" i sponsorzy otrzymali podziękowania i upominki za przygotowanie i udział w przedstawieniach teatralnych. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek. A.Jurczuk i L.Zając (16.05.2014)

Liczymy owady zabawa dydaktyczna"- zajęcie otwarte (galeria)

W dniu 16.05.2014r. w grupie IV/ 6-latków/ odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców. Tematem zajęcia była zabawa dydaktyczna „Liczymy owady”, gdzie dzieci rozwijały umiejętności posługiwania się liczebnikami , a także wykonywały samodzielnie prace plastyczne- biedronki. E. Prokopiuk (16.05.2014)

II Ogólnopolska Wiosna Młodych Talentów - 2014 (galeria)

09 maja 2014r. w Hajnowskim Domu Kultury obył się wernisaż prac konkursowych II Ogólnopolskiej Wiosny Talentów.
Na tegoroczny konkurs napłynęło ponad 800 prac plastycznych w różnych technikach malarskich i rysunkowych, rękodzielniczych oraz graficznych a także mieszanych, z których wiele mogło zaskoczyć i zachwycić. Uczestnikami tegorocznego konkursu były tez wychowankowie naszego przedszkola: Gabryś Misiejuk z grupy IV oraz Basia Kruk i Martynka Tyszko z grupy V. Prace Basi i Martynki zakwalifikowały się do konkursu a prace Gabrysia zdobyły wyróżnienie. Gratulujemy dzieciom i paniom, które zainspirowały małych artystów. (16.05.2014)

Gdzie mieszka leśne echo- audycja słowno-muzyczna.(galeria)

W dniu 12.05.2014r. gościliśmy po raz ostatni w tym roku szkolnym muzyków z audycją słowno-muzyczną pt.:"Gdzie mieszka leśne echo?".Bohaterowie tej muzycznej opowieści to mieszkańcy lasu: zając, dzięcioł i wilk. Są bardzo zajęci swoimi sprawami, takimi jak zdobywanie pożywienia, budowanie domu, czy wychowywanie dzieci. Często nie mają czasu żeby rozejrzeć się wokół i dostrzec piękno otaczającego je lasu. Na ciekawe zjawisko, jakim jest leśne echo, jako pierwszy zwrócił uwagę dzięcioł. Stukał swoim twardym dziobem w drzewo i myślał, że na sąsiednim drzewie jest jego kuzyn, który również stuka dziobem w drzewo. Jednak kiedy się odwrócił żeby z nim porozmawiać, nikogo tam nie było. Tylko leśne echo odpowiedziało mu "stuku stuku puk puk". Od tej pory mieszkańcy lasu próbują odkryć gdzie mieszka leśne echo, a ono wciąż jest nieuchwytne i wciąż płata figle.Utwory, które były wykorzystane w trakcie audycji to: "Stuku stuku puk puk","Nosił wilk razy kilka", "Echo", fragmenty utworów instrumentalnych ilustrujących szum liści, echo, deszcz itp. (15.05.2014)

"Miniaturka” na scenie (galeria)

Dzieci z grupy V z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały się do uczestnictwa w przeglądzie teatrzyków dziecięcych organizowanych przez zaprzyjaźnione przedszkole nr 2 w Hajnówce. Nasza grupka teatralna ,,Miniaturka”, zaprezentowała bajeczkę pt. ,,Księżniczka na ziarenku grochu”. Inscenizacja zawierała montaż słowno – muzyczny przeplatany tańcami. Ekspresja słowem, ruchem i gestem stała się dla dzieci nie lada wyzwaniem. Śpiewane piosenki przeplatane ruchem wprowadzały dziecko w świat wyobraźni, przenosiły w inną rzeczywistość. Mali aktorzy mogli stać się kimś innym, wyrażać samych siebie, odtwarzać swoje odczucia, zachowania i emocje. Barwna sceneria – kolorowe kostiumy, różnorodne rekwizyty, ciekawa dekoracja , stały się wizualnym elementem urozmaicającym przedstawienie. Uczestniczenie w innym środowisku przedszkolnym było okazją do kształtowania umiejętności społecznych dzieci w obszarze porozumiewania się, zgodnego funkcjonowania w zabawie i sytuacjach zabawowych. Nadrzędnym celem powyższych spotkań jest budzenie zainteresowań teatrem, kontakt z żywym słowem oraz integracja z innym środowiskiem – przedszkolem. Nikogo nie należy chyba przekonywać, iż różnorodne działania przedszkola poszerzają umiejętności dzieci i pozytywnie wpływają na ich rozwój.
Dzieci nasze były bardzo zadowolone z zaproszenia do udziału w przeglądzie oraz z udanego występu, a najbardziej z upominków otrzymanych od organizatorów. Lucyna Zając, Aneta Jurczuk (13.05.2014)

Sadzimy kwiaty (galeria)

"Zapukał w okienko
promyczek swawolny
-Czy zrobiono już porządki
w ogródeczku szkolnym?" /W.Badalska/
Tak, zrobiono. Rabatka przekopana, nasionka posiane a w niektórych wolnych miejscach dzieci z grupy IV posadziły kwiaty,które wcześniej kupiły na rynku. H.Androsiuk (13.05.2014)

Kanonizacja Papieża Jana Pawła II (galeria)

27.04.2014 Zuchy 30 GZ "Leśne Skrzaty" brały udział w uroczystości z okazji kanonizacji Papieża Jana Pawła II. W tym czasie zdały egzamin z II punktu Prawa Zucha: "zuch jest dzielny", bo dzielnie pokonały pieszo długą drogę od kościoła sióstr Klarysek do kościoła "Podwyższenia Krzyża Św." i ćwiczyły swoją wytrwałość przez czas trwania uroczystości, to jest około 3 godzin. Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Pieśluk (13.05.2014)

 

I Przegląd Zespołów Tanecznych "Rytmy Podlasia (galeria)

W dniu 26 kwietnia 2014 roku w Hajnowskim Domu Kultury odbył się I Przegląd Zespołów Tanecznych „Rytmy Podlasia". Celem imprezy było przede wszystkim promowanie dziecięcej i młodzieżowej twórczości tanecznej oraz integrację zespołów działających na terenie województwa podlaskiego.W Przeglądzie wzięły udział wszystkie zespoły taneczne działające w domach kultury, klubach tanecznych, szkołach, przedszkolach i innych placówkach kulturalnych, osoby zainteresowane tańcem nie należące do żadnych zespołów tanecznych. Repertuar nie był ściśle określony więc na scenie mogliśmy oglądać różne formy tańca: taniec nowoczesny, taniec ludowy, mażoretki. W tegorocznych „Rytmach Podlasia" wzięło udział 21 zespołów, w tym zespół z naszego przedszkola "Przebojowe dzieciaki" z tańcem "Dzikusy" , przygotowanym przez Panią E.Prokopiuk Na zakończenie I Przeglądu Zespołów Tanecznych „Rytmy Podlasia" każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek. (13.05.2014)

"GUCIO CHUSTECZKA "-teatrzyk grupy teatralnej Echo.(galeria)

Gucio Chusteczka to trochę gapowaty chłopiec. Pech sprawił, że przeziębił się, ale za nic nie chciał iść do Pana Doktora. Bał się zaglądania do buzi, połykania tabletek, picia syropu. A gardełko bolało coraz mocniej, gorączka się wzmagała, nos czerwieniał od kataru… Czy przyjaciele pomogą mu w chorobie? Czy Gucio przekona się, że Doktora nie należy się bać? Co robić, by chorować jak najmniej i być zdrowym? Na wszystkie te pytania dzieci znalazły odpowiedź uważnie oglądając przedstawienie.(08.05.2014)

Julian Tuwim i Jan Brzechwa moimi ulubionymi autorami wierszy- międzyprzedszkolny konkurs recytatorski (galeria)

Dnia 28 kwietnia 4.2014 roku o godz.9.30 w Przedszkolu nr 2 w Hajnówce odbył się Międzyprzedszkolny konkurs recytatorski
pt. "Julian Tuwim i Jan Brzechwa moimi ulubionymi autorami wierszy". Celem konkursu było:
- popularyzacja twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima
- odkrywanie i rozwijanie młodych talentów
- możliwość konfrontacji z rówieśnikami
- przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze.
W konkursie wzięły udział dziewczynki z naszego przedszkola: z 4-latków -Michalina Androsiuk, z 5-latków- Weronika Gierasimiuk i Madga Skiepko oraz 2 dziewczynki 6 letnie- Julia Sadowska i Karolina Stankowska.
Wyniki konkursu recytatorskiego wyglądają następująco:
I miejsce Julia Sadowska fragm.. wiersza "Opowiedział dzięcioł sowie" z Przedszkola nr 1 w Hajnówce- przygotowała H.Androsiuk
II miejsce Wiktoria Denisiuk - wiersz "Zosia Samosia" z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce;
III miejsce Michalina Androsiuk - wiersz "Spóźniony słowik" z Przedszkola nr 1 w Hajnówce- przygotowała A.Pieśluk
Gratulujemy Julii i Michalince oraz wszystkim uczestniczkom konkursu i życzmy dalszych sukcesów. (08.05.2014)

W Plastusiowej Krainie (galeria)

Na zakończenie wprowadzania programu "Akademia Aquafresh" 4-latki przygotowały teatrzyk "W Plastusiowej Krainie" o higienie jamy ustnej, który przedstawiły swoim rodzicom dnia 11.04.2014r." Agnieszka Pieśluk.(08.05.2014)

Dzień Myśli Braterskiej (galeria)

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej - światowego święta zuchów i harcerzy - zuchy 30 GZ "Leśne Skrzaty" uczestniczyły w uroczystościach całego hufca ZHP w Bielsku Podlaskim. Po części oficjalnej, wspólnych pląsach odbył się słodki poczęstunek. Humory dopisywały." Agnieszka Pieśluk.(08.05.2014)

"Pisanki, kraszanki jajka malowane"- zajęcia otwarte z rodzicami (galeria)

Dnia 17.04.2014r. w grupie 5-latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców i z ich udziałem. Dzieci poznały świąteczne tradycje związane z Wielkanocą. Przygotowały wspólnie świąteczny stół. Następnie, z rodzicami, wykonywały świąteczne pisanki. Na zakończenie dzieci i rodzice spróbowali świątecznej "Baby" i oceniali wytwory swojej pracy. Prowadząca zajęcia G.Dunaj (25.04.2014)

"Czytamy bajki i poznajemy naszą Puszczę Białowieską"- spotkanie z Panem T.Samojlikiem (galeria)

Grupa 5-latków gościła pana Tomasza Samojlika ,który zaprezentował dzieciom zwierzęta zamieszkujące Puszczę Białowieską oglądane "okiem fotopułapki". Dzięki temu 5 latki mogły zaobserwować wiele ciekawych momentów z życia i zachowań zwierząt. Pan T. Samojlik bardzo interesująco opowiadał o życiu różnych gatunków zwierząt i tłumaczył, dlaczego należy je chronić. Na zakończenie spotkania przeczytał dzieciom książeczkę, której jest autorem pt.:"Nauczę cię pływać moja wyderko". W.Szczerba (25.04.2014)

Wizyta maluszków w bibliotece. (galeria)

Z okazji zbliżającego Święta Książki, dnia 18 kwietnia dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną. Dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie „mieszka książka”. Celem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką oraz wzbudzenie zainteresowań czytelniczych. Przedszkolaki zwiedziły Oddział dla Dzieci i Młodzieży,dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Dzieciom zaprezentowano także barwne i ciekawe książeczki, które z chęcią oglądały.Głównym tematem było zwrócenie uwagi na budowę książki oraz jak o nią dbać. Na koniec przedszkolakiuczestniczyły w zajęciach „Mieszkańcy naszych lasów”. W czasie tego spotkania dzieci rozpoznawały zwierzęta występujące w Puszczy Białowieskiej, poznawały ich zwyczaje, sposoby zdobywania pożywienia i radzenia w sytuacji zagrożenia. (25.04.2014)

Spacerkiem po puszczy. (galeria)

Wśród pierwszej zieleni i kobierca kwitnących kwiatów, przedszkolaki z grupy 5-6 latków uczestniczyły w pieszej wycieczce na obrzeża Puszczy Białowieskiej. W oczekiwaniu na niezwykłą przygodę dzielnie wędrowały po grząskich, leśnych duktach. Szlak wyznaczał przewodnik- pan leśniczy .M. Mackiewicz. Pod hasłem "Przyroda moim przyjacielem", mali wycieczkowicze poznawali różne gatunki kwiatów, sposoby ich "odżywiania się" oraz glebę na której rosną. Leśniczy zaciekawił również bogactwem drzew Puszczy Białowieskiej. Dzieci uczyły się ich nazw i różnicowały je po charakterystycznych cechach: liściach, korze, układzie gałęzi. Podziwiając unikatowość i bogactwo przyrodnicze naszej puszczy, dzieci próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie " dlaczego las jest bliskim przyjacielem człowieka?". Padały ciekawe spostrzeżenia: podziwiamy jego piękno, można się w lesie skryć, odpocząć, spacerować, drzewa oczyszczają powietrze. Po takich stwierdzeniach, nasi wychowankowie zadeklarowali dbać o przyrodę, chronić ją i strzec. Zrozumiały, że nasza rodzima puszcza jest wspólnym, drogocennym skarbem, którym możemy się szczycić. Mamy nadzieję, że małe ziarenko zasiane w dzieciństwie wzrośnie w wieku dorosłym, a dzieci będą bardziej umiały cenić swoją "Małą Ojczyznę". D.Bortniczuk i L.Zając (15.04.2014)

Kocham, lubię, szanuję....nie niszczę, nie śmiecę, tylko recytuję. (galeria)

"Kocham, lubię, szanuję....nie niszczę, nie śmiecę, tylko recytuję" pod takim hasłem odbył się 15 kwietnia 2014r. w Przedszkolu nr 3 konkurs recytatorski. Nasze przedszkole reprezentowały dwie uczestniczki z najstarszych grup: Sylwia Pietraszko i Zuzia Zera. Organizatorzy konkursu zadbali nie tylko o ciekawe nagrody lecz także o dobrą zabawę przy muzyce i słodki poczęstunek. H.Androsiuk (15.04.2014)

Nasz kącik przyrody (galeria)

Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia badań, eksperymentów i obserwacji. Trzylatki z naszego przedszkola wzięły czynny udział w pracach hodowlanych (sianiu i sadzeniu roślin- cebuli, kwiatków, zboża). Teraz dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin , ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji posadzonych roślinek. M. Nikonczuk A. Jurczuk (07.04.2014)

Z wizytą w I klasie (galeria )

Dzieci z grupy IV- (6-latki) nie czekając na dzień 1 września już w kwietniu złożyły wizytę w szkole. Uczestniczyły w lekcji w klasie I. Słuchały jak ich starsi o rok koledzy potrafią już pięknie czytać, oglądały ich podręczniki i piórniki. Dużą frajdę przedszkolakom sprawiło siedzenie w "ławce szkolnej"- mogły choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Sylwia pięknie wyrecytowała wiersz za który dostała od pierwszaków duże brawa, a wszystkie dzieci śpiewały piosenki. Na zakończenie wizyty dzieci obdarowały się własnoręcznie zrobionymi upominkami a od pani kl. I dostały pyszne cukierki. Pomimo, że szkoła bardzo się podobała to i tak stwierdziły iż najlepiej jest w przedszkolu. H.Androsiuk (04.04.2014)

Spotkanie z Panią stomatolog (galeria)

W miesiącu marcu w grupach 5-6 letnich realizowany był program "Akademia Aquafresh".Dzieci nauczyły się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak często myć zęby, co jaki czas należy zmienić szczoteczkę i jak należy się odżywiać, aby zęby długo były zdrowe. Podsumowaniem zrealizowanego projektu było spotkanie ze stomatologiem, Panią J.Omelianiuk/ mamą naszego wychowanka/, która krok po kroku pokazywała dzieciom jak szczotkować zęby po posiłkach. Zachęcała do wizyt w gabinecie stomatologicznym, czyli co najmniej raz na 6 miesięcy, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy i poddać zęby zabiegowi lakowania. (03.04.2014)

Akademia Aquafresh (galeria)

Dnia 28.03.2014r. 4-latki wybrały się z wizytą do gabinetu stomatologicznego w ramach programu "Akademia Aquafresh". Dzieci dowiedziały się o prawidłowym myciu zębów, zdrowszym żywieniu oraz starały się przezwyciężyć strach przed dentystą. Rozwiązały zagadki przygotowane przez panią dentystkę. Otrzymały kolorowanki i książeczki do czytania. Na zakończenie wizyty dzieci zaśpiewały piosenkę o myciu zębów i wręczyły upominek wykonany wspólnie w przedszkolu pt. "Wiosenna łąka" (plastyczna praca przestrzenna). W drodze powrotnej zebrały ścięte gałęzie drzew z wiosennymi pąkami i wstawiły do wody w celu obserwacji.Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Pieśluk. (01.04.2014)

„Rodnoje slowo” – konkurs poezji białoruskiej (galeria)

„Pro myszku i kniżku” wiersz , który recytowała najmłodsza uczestniczka konkursu Rodnoje slowo Hanna Boruta. Był to jej pierwszy występ przed ogromna publicznością. Duże brawa za jej odwagę i piękny występ . A. Suprun. I M. Nikonczuk (31.03.2014)

Marzanno, Marzanno ty zimowa panno (galeria)

Dzieci na zajęciach regionalnych „Kolebka”- miały okazję wykonać marzannę ze słomy. Zanim przystąpiły do jej wykonywania poznały zwyczaje i tradycje powitania wiosny dawniej. Dowiedziały się również co to jest słoma i skąd ją mamy. Kiedy marzanna była już wykonana dzieci przystąpiły do jej ozdabiania i ubierania w kolorową bibułkę i materiały papiernicze. Było przy tym wiele radości i uciechy. W pierwszy dzień wiosny dzieci z wykonana kukłą przemaszerowały korowodem ulicami miasta. Przygotowały i przeprowadziły A. Suprun M. Nikonczuk (31.03.2014)

Nasz mały teatrzyk (galeria)

Dzieci z grupy 4- latków wykonywały kukiełki z makulatury. Zanim przystąpiły do wykonywania poznały sposób wykonywania laleczek: ugniatanie gazety, formowanie z niej postaci, związywanie sznurkiem, ubieranie bibułką kolorową. Podczas wykonywania prac dzieci były bardzo radosne i twórczo nastawione. Kiedy laleczki były wykonane dzieci wesoło bawiły się w teatr. Każde z nich miało możliwość zaprezentowania swoich talentów aktorskich. Taka zabawa wywoływała u dzieci uśmiech i zaciekawienie. Alla Suprun.(31.03.2014)

27 marzec - Dzień Teatru (galeria)

Zajęcia teatralne prowadzone w naszym przedszkolu są doskonałym środkiem stymulacji wszechstronnego rozwoju dziecka. Poszukując nowych rozwiązań metodycznych, w grupie V odbyły się zabawy z okazji Dnia Teatru. Na tą okazję zaproszono gości - dzieci z przedszkola, pięciolatki. Powyższe spotkanie umożliwiło wszystkim przedszkolakom spontaniczną zabawę z rówieśnikami, kształtowało zachowania interpersonalne, wyzwalało empatię. Poprzez różnorodne działania edukacyjne: inscenizacje, zabawy z piosenką, elementy zabaw z Pedagogiki Zabawy, dzieci miały okazję wejść w świat nieznany, świat swoich marzeń i myśli, oderwać się od rzeczywistości. Dzięki wzajemnym kontaktom, rozładowywały swoje emocje, wyrażały siebie, pozwoliły na kształtowanie postaw twórczych i zachowań społecznych. W barwnej scenerii, uśmiechnięte przedszkolaki pobudzały naturalną potrzebę fantazji, wchodziły w świat ekspresji i twórczego myślenia. Zabawy teatralne zapewniły dzieciom wiele swobody i satysfakcji. Były wyjątkową okazją do osiągnięcia sukcesu przez każde dziecko.(31.03.2014)

Powitanie Wiosny w Maluszkach (galeria)

"Wiosną zawsze jest wesoło,
buzie roześmiane wkoło..."
Dzieci z grupy maluszków wraz z paniami i starszymi kolegami powitały Pierwszy Dzień Wiosny wiosennym przedstawieniem. Przedszkolaki świetnie odnalazły się w rolach ptaszków, zwierzątek, owadów, kwiatów..."Wiosenka" i "Wiosenna wróżka" próbowały obudzić je z zimowego snu. Witały wiosnę wierszem, tańcem i piosenką. Dzieci miały wiele radości i wesoło się bawiły. Powróciły do sali z nadzieją, że upragniona wiosna na dobre już z nimi pozostanie.(30.03.2014)

Święto Wody (galeria)

Coraz częściej w przedszkolu rozmawiamy o ekologii i ratowaniu naszej planety przed degradacją. W scenerii błękitów i szumu wody, w grupie 5-6 latków odbył się cykl zajęć o tematyce ochrony wód. Pod hasłem ,,Woda naszym skarbem”, przybliżono dzieciom znaczenie wody w życiu człowieka oraz konieczność umiejętnego gospodarowania i oszczędzania zasobami wodnymi. Na wstępie działań edukacyjnych zapoznano przedszkolaków z akwenami naszej planety. Dzieci pracowały z mapą, globusem, oglądały ilustracje i książki. Wysłuchały również ciekawostek przyrodniczych, nauczyły się piosenki ,,Nasza planeta”. Film edukacyjny pt. ,,Czysta woda” poruszał problem zanieczyszczenia wód oraz wskazywał na sposoby jej uzdatniania. Zainspirowane filmem, dzieci zamieniły się w ,, kropelki wody” - tańczyły w niebieskich kostiumach, falowały błękitnym materiałem i wyrażały życzenia wody. Podczas wykonywania wspólnej makiety ,,podwodny świat, dzieci pobudzały swoja wyobraźnię, były kreatywne i twórcze. Kolorowe rybki, statki i rośliny umieszczone na płótnie imitującym ocean, posłużyły do zabaw integracyjnych na tle muzyki klasycznej F. Chopina ,,Deszcz”, a następnie ozdobiły salę zabaw. Powyższe działania zachęciły dzieci do zabaw badawczych: filtrowania, badania wyporności wody - ,,Co pływa , co tonie?”. Nauczycielki zachęcały do oszczędzania wody w najbliższym otoczeniu – przedszkolu. W tym celu dzieci wykonały znaczki, które umieściły nad umywalkami. Błękitne dni szybko minęły, ale mamy nadzieję, że rozbudzona wrażliwość na piękno środowiska przyrodniczego i refleksja o ochronie wód, na długo pozostanie w sercach dzieci. Nauczycielki D.Bortniczuk i L.Zając (30.03.2014)

"Baśń i bajek nieco"- marionetkowa pantomima teatru Conieco.(galeria)

24.03.2014r. gościliśmy w przedszkolu aktorów białostockiego Teatru Conieco z przedstawieniem "Baśń i bajek nieco". Każdy, kto wchodzi do krainy baśni, znajduje życiową mądrość, zabawne przygody i dużo wzruszeń. Bajki są właśnie po to, by uczyć, bawić i wzruszać. W spektaklu "Baśń i bajek nieco", widzowie wraz z wędrowcem przemierzają tę barwną krainę. Oglądają fragmenty bajki H. C. Andersena "Nowe szaty cesarza". Potem pojawiają się marionetki sycylijskie i bajka braci Grimm o Czerwonym Kapturku. Na koniec wędrowiec i Andersen zabierają widzów do krainy wzruszeń. Dziewczynka z zapałkami przegrywa z trudami życia i marząc o domu umiera. Lecz baśń nie kończy się śmiercią dziecka. W lepszym świecie ożywa w rękach Animatora, pozostawiając w zadumie wędrowca i widzów./informacje pobrane ze strony teatru/. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem i uwagą oglądały barwne przedstawienie.(26.03.2014)

Powitanie Wiosny (galeria)

„Wczesnym rankiem po cichutku
Wiosna przyszła pomalutku.
Ciepłe dzionki zamówiła,
świeżą zieleń rozrzuciła.”

„Przedszkolaki bardzo kochają najpiękniejszą porę roku – wiosnę, którą z wielkim entuzjazmem witały dnia 21 marca”.Zabawy integracyjne zorganizowane przez dzieci pięcio-sześcioletnie i trzylatki, pozwoliły wyrazić swoje uczucia i emocje poprzez realizację tematów związanych z aktualną porą roku. Wspólne zabawy taneczne, improwizacje ruchowe do śpiewanych piosenek wprowadziły dzieci w radosny nastrój, pozwoliły wcielić się w postacie zwierząt i roślin zwiastujących wiosnę. Krótka inscenizacja pt. „Przywitanie wiosny” w wykonaniu dzieci z grupy V, spotkała się z zaciekawieniem młodszych dzieci. Stała się ona inspiracją do zabawy relaksacyjnej na tle muzyki klasycznej V. Vivaldiego „Cztery pory roku - wiosna”. Cała impreza artystyczna odbyła się w barwnej scenerii i ciepłej atmosferze. Lucyna Zając, Danuta Bortniczuk.(26.03.2014)

"Akademia Aquafresh"- realizacja ogólnopolskiego programu profilaktyki jamy ustnej.(galeria)

W grupie dzieci 5-6 letnich realizowany był program edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków. Celem prowadzonych zajęć było zwrócenie uwagi dzieci na konieczność dbania o higienę jamy ustnej oraz niwelowanie złych nawyków higienicznych i wielu zaniedbań (dzieci zbyt często sięgają po słodycze a zbyt rzadko odwiedzają dentystę. Dzięki wspólnym działaniom angażującym nie tylko dzieci, ale również rodziców, udało się wykształcić w dzieciach nawyk codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Zaplanowano także spotkanie starszych grup, biorących udział w realizacji tego programu z panią stomatolog J.Omelianiuk. D.Bortniczuk (18.03.2014)

"Nocne marki'- spotkanie z edukatorem Ośrodka Edukacji z Białowieży (galeria)

W ramach współpracy z Ośrodkiem Edukacji z Białowieży, dnia 04.03.2014r. odbyły się zajęcia z edukacji przyrodniczej prowadzone w formie prezentacji multimedialnej na temat "Nocne marki". Prowadząca zajęcia Pani J.Bober opowiadała o aktywności nocnej kilku wybranych gatunków zwierząt np.sowy, nietoperza, wilka i lisa. Dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej naśladującej sposób poruszania się zwierząt leśnych. Z radością zabrały się również do kolorowania sylwety sowy. Sześciolatki umówiły się z prowadzącą zajęcia na następne spotkanie, ale już w Białowieży. D.Bortniczuk (10.03.2014)

"Przygody Pysia i Margolka czyli dwa skrzaty dwa światy"- teatrzyk artystów Studia Artystycznego "MAGIK" (galeria)

5 marca gościliśmy w naszym przedszkolu artystów Studia Artystycznego "MAGIK" z Białegostoku z przedstawieniem " Przygody Pysia i Margolka czyli dwa skrzaty dwa światy". Dzieci miały okazję poznać przygody skrzatów oraz pogłębić wiadomości na temat zdrowego żywienia oraz dobrego zachowania. Wspólnie z Pysiem i Margolkiem uczestniczyły w zawodach sportowych doskonaląc przy tym technikę rzutu piłeczką. H Androsiuk (06.03.2014)

"Cyrk FOCUS z Zamościa w przedszkolu" (galeria)

W dniu 03.03.2014r. gościliśmy w przedszkolu artystów cyrku FOCUS z Zamościa.
Panie, panowie, oto przed wami
cyrk nie z tej ziemi, cyrk nad cyrkami.
Ten występ przyćmi każdą zapowiedź.
To się po prostu nie mieści w głowie.
Cyrk FOCUS spektakl zaczyna!!!
Bez braw ni rusz! Orkiestra, tusz! (06.03.2014)

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY (galeria)

Nasze przedszkole już po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim, edukacyjnym Programie Kubusiowi Przyjaciele Natury, który ma celu realizację zagadnień ekologicznych. Program wprowadza nas w piękny i fascynujący świat natury, uwrażliwia na otaczające środowisko, uczy przy tym jak o nie dbać i chronić. Dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.Realizując program dzieci z najmłodszej grupy udały się ostatnio do ogrodu przedszkolnego, gdzie poznały nazwy niektórych ptaków pozostających w Polsce na zimę. Dowiedziały się również jakie rodzaje pokarmu preferują oraz własnoręcznie umieściły go w karmniku.Dokarmianie ptaków sprawiło im mnóstwo radości oraz stało się doskonałą okazją do kształtowania poczucia odpowiedzialności, oraz wrażliwości na losy zwierząt. (26.02.2014)

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU (galeria)

Dzisiaj w przedszkolu jest wielki bal,
Więc dekorację ma każda z sal.
Już wchodzą pierwsi tanecznym krokiem,
Ewa-księżniczka, Krzyś-Nowy Roczek.

Pełno jest dzieci i tu, i tam,
Już gra muzyka, ruszajmy w tan.
Biała śnieżynka wiruje z elfem,
Czupurny kogut skacze ze smerfem.

W największej sali kaflowy piec,
Tuż obok niego czarownic wiec.
To niesłychane, miś Jogi z Mają,
W rytm tańca disco popisy dają.

W kącie zebrało się myszek sześć,
Myszki uwaga, kot chce was zjeść!
Rozpoznać dzieci jest bardzo trudno,
Każde wesołe, żadne marudne.

Przebrał się nawet ponurak Jaś,
Przebrała Zosia, Ewa i Staś.
A tam, za oknem, popatrzcie sami,
Lambadę tańczy bałwan z wróblami.
I u nas był też taki BAL KARNAWALOWY. Wszyscy bawili się wspaniale. (22.02.2014)

Goście ze Szkoły Podstawowej nr 2 (galeria)

Niecodziennymi gośćmi w przedszkolu w dniu 21.02.2014R. byli uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce. Zaprezentowali oni program artystyczny o tematyce zimowej. Inscenizacja "Nowy Rok" zachwycała dobrą interpretacją słowno- ruchową, a różnorodne kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodszych kolegów. Przez całość przedstawienia przeplatały się pięknie śpiewane piosenki, które zachęcały przedszkolaków do wspólnego nucenia refrenów. Ogromne brawa i serdeczne podziękowania wskazywały na to, że spotkanie było owocne, a dzieci zadowolone. L. Zając (22.02.2014)

Wiwat Babciu! Wiwat Dziadku! (galeria)

Choć na dworze śnieg i mróz u nas gorąca atmosfera - ale przyczyną tego nie są gorące kaloryfery, ale uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie z Babciami i Dziadziusiami są pełne radości i wzruszeń. Dzieci serwują ze swej strony występy i drobne upominki, a Babcie - słodki poczęstunek (często są to Ich własne wypieki: pączki, rurki z kremem i faworki).Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Pieśluk. (12.02.2014)

Przegląd Kolęd Prawosławnych 2014 (galeria)

W dniach 15-17.01.2014r. w Hajnowskim Domu Kultury po raz kolejny odbyła się edycja Festiwalu Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną.
Festiwal jest organizowany z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Organizatorami imprezy byli: Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Hajnówce, Hajnowski Dom Kultury i Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej przy współpracy Parafii Prawosławnej Św. Trójcy w Hajnówce i Bractwa Młodzieży Prawosławnej przy tejże parafii.
Zwieńczeniem Festiwalu był Koncert Galowy, który miał miejsce 20.01.2014 r. w Hajnowskim Domu Kultury.
W kategorii Przedszkola:
• I miejsce Gwiazdeczki z Przedszkola Nr 5 w Hajnówce
• II miejsce: Lanok z Przedszkola Niepublicznego Nr 1 im. Św. Gabriela w Bielsku Podlaskim, Perełki z Przedszkola Nr 2 w Hajnówce
• III miejsce: Soneczko z Przedszkola Nr 9 Lesna Polana w Bielsku Podlaskim,
• Śnieżynki z Przedszkola Nr 1 w Hajnówce ( dzieci z grupy 6 latków).
• Wyróżnienie Dzwoneczki z Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce
Grupę kolędniczą „Śnieżynki” do przeglądu przygotowały nauczycielki grupy 6 latków Panie Halina Androsiuk i Elżbieta Prokopiuk. (07.02.2014)

Dzień Babci i Dziadka w 3-latkach (galeria)

Dnia 22 stycznia do grupy "maluszków" przybyli bardzo wyjątkowi goście - babcie i dziadkowie. Czekały na nich wnuczęta, które pod opieką swoich pań przedstawiły specjalny program jako dowód wdzięczności i szczególnej miłości. Po części artystycznej, która na twarzach babć i dziadków niejednokrotnie wywoływała radosny uśmiech, dzieci obdarowały swoich gości drobnymi upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Na zakończenie przygotowano słodki poczęstunek. (28.01.2014)

Dzień Babci (galeria)

Corocznym zwyczajem przedszkola jest organizowanie uroczystego spotkania z okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka. Do grupy pięcio – sześciolatków zostali zaproszeni ukochani dziadkowie, którzy licznie stawili się na uroczystość. Dzieci z dużym zaangażowaniem prezentowały program artystyczny. Były to piosenki o babci i dziadku, wiersze i inscenizacje. Przedszkolacy grali na instrumentach perkusyjnych oraz interpretowały ruchem utwory muzyczne. Składane życzenia, wręczane laurki i moc całusów przekazywanych przez wnuki, były bardzo wzruszającym momentem wyciskając nie jedną łzę z oka. Słodki poczęstunek stał się okazją do przybliżenia się pokoleń. Podziękowania ze strony dziadków były miłym akcentem dla nauczycielek.Danuta Bortniczuk Lucyna Zając (27.01.2014)

"Jak Michaś szukał wigilijnej gwiazdki" (galeria)

21.01.2014r. muzycy z Białegostoku wystąpili przed dziećmi z audycja słowno-muzyczną pt. "Jak Michaś szukał wigilijnej gwiazdki". Michaś to sześcioletni chłopiec, który uwielbia oglądać gwiaździste niebo. Kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia chłopiec dowiaduje się, że jest pewna szczególna gwiazda. Przyprowadziła ona kiedyś Trzech Króli oraz pasterzy do stajenki, w której urodził się mały Jezus. Do świat zostało jeszcze parę dni, a Michaś wciąż myśli o tej tajemniczej gwiazdce i wszystkich o nią wypytuje. Wreszcie w dzień Wigilii, nic nikomu nie mówiąc, wyrusza na jej poszukiwanie. Rodzice bardzo martwią się o swojego synka, ponieważ nie wiedzą gdzie on jest, ale na szczęście do domu przyprowadza go właśnie Wigilijna Gwiazdka. W audycji wykorzystano piosenki: "Gdzie jest Gwiazdka", "Już noc", "Jestem Michaś co o wszystko pyta" oraz kolędy. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd. (22.01.2014)

„Dzień Babci i Dzień Dziadka” w grupie pięciolatków (galeria)

Już niedługo moi mili chcemy,
byście z nami byli.
Wolnej chwili więc szukajcie
Do drzwi naszych zapukajcie.
Bo już teraz zapraszamy
Na okazję, którą mamy.
A to będzie wielka gratka:
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Czasu wnukom nie żałujcie
I powoli się szykujcie…

Co roku około 21 – 22 stycznia, już od kilku lat gościmy w przedszkolu naszych miłych seniorów. Okazją do wspólnego spotkania i świętowania jest uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. O tym święcie pamiętają wnuczęta i przygotowują swym ukochanym babciom i dziadkom piosenki, wierszyki, tańce, laurki, upominki oraz życzenia i gorące buziaki. W tym roku także stanęliśmy na wysokości zadania i 21 stycznia zaprezentowaliśmy - najlepiej jak potrafimy – nasze umiejętności. Włożyliśmy w nie wiele trudu i naszych serduszek, ale to wszystko z miłości do Was - nasi wspaniali dziadkowie! Po zakończeniu części artystycznej, na wszystkich czekał słodki poczęstunek.
Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie! Z okazji Waszego święta życzymy zdrowia, wielu wspaniałych chwil spędzanych razem z wnukami, stu lat i do spotkania na kolejnej uroczystości za rok. Dziękujemy Wam za zaszczycenie nas swoją obecnością i tak liczne przybycie do przedszkola! Wiesława Szczerba (22.01.2014)

"Owocowe nutki"- spotkanie z Panem A.Kozłowskim. (galeria)

15.01.2014r. do naszego przedszkola zawitał kolejny raz Pan Andrzej Kozłowski, muzyk z Białegostoku, który gra na wszystkim czym się da, grał na doniczkach, na rurach i na pile.Tym razem artysta zaprezentował program zatytułowany "Owocowe nutki". Przedszkolaki miały możliwość zobaczenia, że instrumenty muzyczne można wykonać niemal ze wszystkiego. Pan Andrzej zaprezentował swój repertuar na instrumentach stworzonych "na oczach dzieci" z warzyw, ogórka, marchewki, pietruszki, papryki, owoców, jabłka, kokosa, a także rur pcv i innych. Fantastyczne brzmienie tych instrumentów przeniosło dzieci w cudowny świat muzyki. (18.01.2014)

Spotkanie z rodzicami (galeria)

Dzieci z grupy 5 zaprezentowały rodzicom krótki program artystyczny o tematyce zimowej. Śpiewane przez dzieci piosenki z pięknymi aranżacjami muzycznymi cieszyły słuchaczy, a wstawki grane na instrumentach perkusyjnych były urozmaiceniem wokalnego wykonania utworów. Repertuar muzyczny był przeplatany zabawami ruchowymi: zaprzęgi, kółeczka, klaskanie, taniec ze wstążkami i zabawa z białym materiałem na tle muzyki klasycznej. Zaprezentowana inscenizacja pobudziła wyobraźnię rodziców i pozwoliła przenieść się w świat przyrody i przemijającego czasu.
Zabawa relaksacyjna „Zagubiona Śnieżynka” pozwoliła dzieciom odpocząć i zapoczątkować dalsze działania – plastyczne. Danuta Bortniczuk i Lucyna Zając (14.01.2014)

Zimowa herbatka (galeria)

Rodzice z grupy 5 – 6 latków zostali zaproszeni przez dzieci i panie z grupy na przedświąteczną „herbatkę”.Spotkanie miało na celu integrację środowiska rodziców oraz przybliżenie działań przedszkola. Wspólne biesiadowanie przy herbacie i cieście upieczonym przez dzieci, stało się świetną okazją do śpiewania kolęd, które wprowadziły nastrój zadumy i refleksji nad nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. W prace plastyczne zaangażowali się rodzice i wspólnie ze swoimi dziećmi wykonali gwiazdki, które następnie ozdobiły hol przedszkola. Na pamiątkę tegoż spotkania rodzice otrzymali piernikowe serca z życzeniami, a dzieci książeczki. Spotkania z rodzicami są miłym akcentem działań przedszkola.
Danuta Bortniczuk i Lucyna Zając (14.01.2014)

Przedświąteczne Spotkanie Bożonarodzeniowe (galeria)

Dnia 19.12.2013r. w grupie 4-latków odbyło się przedświąteczne spotkanie Bożonarodzeniowe dzieci z rodzicami. Dzieci "gwiazdeczki" wystąpiły z repertuarem słowno-muzycznym, w którym były zawarte przesłania na zbliżające się święta. Mikołaj przyniósł drobne upominki dla rodziców (wykonane przez dzieci). Były życzenia, opłatek, a także krótki koncert kolęd w wykonaniu rodziców - dla dzieci. W powietrzu unosiły się świąteczne zapachy pierników, pomarańczy, goździków, cynamonu... Agnieszka Pieśluk. )23.12.2013)

Przedświąteczny czas (galeria)

Przedświąteczny czas w grupie 5-6 latków jes czasem zadumy, pełen tajemniczości i miłych spotkań. Nasze dzieci były zaproszone do Przedszkola nr. 2, gdzie oglądały "Jasełka". Piękne przedstawienie przeplatane muzyką i kolędami zrobiło pozytywne wrażenie na naszych przedszkolakach. Wspólne zdjęcia, słodki poczęstunek zakończył spotkanie, które długo pozostanie nam w sercach. Takie wydarzenia integrują dzieci, poszerzają wiedzę o tradycjach Bożego Narodzenia. L. Zając (21.12.2013)

„Zimowe pejzaże” – zajęcia otwarte w grupie 3 latków (galeria)

Dnia 12.12.2013. w grupie 3-latków odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pod tytułem „Zimowe pejzaże”. Podczas spotkania rodzice mieli możliwość zapoznania się ze sposobami pracy nauczyciela z ich dziećmi, relacjami na drodze nauczyciel - dzieci i odwrotnie. Zajęcia dały również okazję do obserwowania sposobu zachowania się swojej pociechy na tle grupy rówieśniczej. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie pracy plastycznej pt. „Zimowe pejzaże” razem ze swoim dzieckiem. Dało to wszystkim wiele radości i zbliżyło do siebie, a rezultaty wspólnej pracy zostały wyeksponowane na przedszkolnej gazetce. Zajęcie przeprowadziła wychowawczyni grupy A. Jurczuk (19.12.2013)

W całym domu pachnie lasem ,bo już święta są za pasem (galeria)

...Aby Święta Bożego Narodzenia były bliskością i spokojem, a Nowy Rok- Dobrym Czasem..."
Niezwykły czas związany z obchodami Świąt Bożego Narodzenia stał się doskonalą okazją do zapoznania dzieci ze zwyczajami i tradycja rodzinną: wigilią, ubieraniem choinki, śpiewaniem kolę. Dzieci 5-6 letnie piekły świąteczne ciasta, wykonywały ozdoby na choinkę, uczyły się piosenek o tematyce zimowej akompaniując na instrumentach perkusyjnych. Cykl twórczych zajęć rozbudził zainteresowania otaczającym światem, umocnił poczucie tożsamości i wartości rodzinnych. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem włączyły się w nowe działania, były twórcze i kreatywne. Dzieci i panie z grupy życzą spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. (18.12.2013)

Świąteczne wypieki (galeria)

11.12.2013 dzieci z grupy 4-latków piekły świąteczne pierniczki pod czujnym okiem nauczycielki. Najpierw zagniotły ciasto, wałkowały i wyciskały foremkami. Potem ozdabiały bakaliami i piekły. Naprawdę miały olbrzymią ochotę by schrupać choć jedno ciasteczko, ale wytrzymały. To ma być niespodzianka dla rodziców. Ciasteczka dobrze schowane czekają do Świąt Bożego Narodzenia." Agnieszka Pieśluk. (18.12.2013)

"Śnieżynki Mikołaja” (galeria)

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają wszystkie dzieci na niego czekają….,” tą piosenką dzieci z grupy II 4- latki powitały Mikołaja, który ich odwiedził . Rozdał dzieciom słodkie upominki i obiecał że, przyjedzie do nich za rok. Po południu przedszkolaki przebrane w czapeczki Mikołaja częstowały cukierkami dzieci z całego przedszkola. Potem była wspólna zabawa przy muzyce. Był to dzień pełen wrażeń i radości. Uroczystość i komentarz przygotowała AllaSuprun. (18.12.2013)

Spotkanie z Mikołajem (galeria)

Mikołaju, Mikołaju,
witaj nam, witaj nam!
Wszyscy się cieszymy,
wszyscy się cieszymy.
Bądź wśród nas,
bądź wśród nas.
Coroczną tradycją naszego przedszkola stały się odwiedziny młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z okazji MIKOŁAJEK. Podekscytowane przedszkolaki z radością witały Mikołaja i jego śnieżynki. Program słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież bawił dzieci, a drobne prezenciki cieszyły i zachęcały do mówienia wierszyków. Dzień 6 grudnia był dniem pełnym niespodzianek i przebiegł w miłej atmosferze. Dziękujemy młodzieży za zaangażowanie i urozmaicenie długo oczekiwanego przez dzieci dnia. L. Zając (12.12.2013)

Czyste powietrze wokół nas (galeria)

Realizacja programu antynikotynowego "Czyste powietrze wokół nas" rozpoczęła się w miesiącu listopadzie w grupie dzieci 5 letnich, we współpracy z Sanepidem Hajnówka. Co roku, dnia 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Papierosa. W naszej placówce staramy się propagować zdrowy styl życia. Jest to jeden z obszarów edukacji przedszkolnej, dlatego uświadamiamy , że palenie papierosów i dym produkcyjny są szkodliwe dla zdrowia wszystkich ludzi. Dym papierosowy wdychany przez osoby niepalące jest tak samo groźny dla zdrowia, a często prowadzi do śmiertelnych chorób. Najczęściej ofiarami biernego palenia są dzieci. Taki "prezent" fundują nierzadko rodzice swoim pociechom w domach. Oprócz tego, wszystkich trują też inne dymy, których źródła znajdują się w kominach fabrycznych, kominach domowych i spalinach emitowanych z pojazdów. Z tego powodu cierpią nie tylko ludzie lecz całe środowisko naturalne. Na ziemię spadają tzw. "kwaśne deszcze", które skażają wody, glebę, rośliny. Podczas realizacji programu stosowano metody pedagogiki zabawy. Dzieci odbywały wycieczki piesze po ulicach miasta w celu propagowania zdrowego stylu życia bez papierosa. Czyniły to za pomocą samodzielnie wykonanych plakatów i haseł: " Papierosy szkodzą zdrowiu" ,"Odświeżamy nasze miasto". Warto więc odświeżyć nasze miasto , bo wszyscy chcemy oddychać świeżym powietrzem. W. Szczerba (12.12.2013)

Pierwsza pomoc (galeria)

Gościem w grupie 5-6 latków był pracownik straży pożarnej, rodzic zaprzyjaźniony z naszym przedszkolem Pan Piotr Stankowski. Prezentował na "fantomie" jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym. Uczył ułożenia chorego w "pozycji oczekującej" na przyjazd karetki pogotowia ratunkowego. Przedszkolaki w formie zabawowej uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy. D.Bortniczuk i L.Zając (11.12.2013)

Podróż do Krainy Mikołaja (galeria)

W dniu Mikołajek 5-6 latki dowiedziały się, gdzie mieszka Mikołaj, jak nazywa się zimowa kraina z której do nas przybywa. Ciekawe zabawy przeplatane muzyką o bieżącej tematyce, przybliżyły wiedzę o podróżowaniu różnymi środkami lokomocji. Dzieci poznawały na mapie różne miejsca i zakątki świata. Zajęcia plastyczne- to ulubiona forma działań. Dzieci wyklejały postać Mikołaja, wykonywały pacynkę "Mikołaj", która posłużyła do zabaw teatralnych. Swoje marzenia na temat prezentów mogły wyrazić rysując " worek pełen prezentów". Kolorowe kostiumy "skrzatów - Mikołajów" ubogacały zajęcia , cieszyły dzieci i pozwoliły przenieść się w świat wyobraźni i marzeń. Dzień 6 grudnia był dniem pełnym wrażeń i niespodzianek. L.Zając i D.Bortniczuk (11.12.2013)

Bajkowa szopka (galeria)

Dnia 09.12.2013r. gościliśmy w przedszkolu aktorów "Teatru pod Orzełkiem" z przedstawieniem "Bajkowa szopka". W tradycyjne jasełka wpleciono złe postaci z bajek. Wilk, Baba Jaga i Siostry Kopciuszka buntują się przeciwko swoim rolom i pomagają małemu Jezuskowi. Akcja dzieje się w bibliotece, gdzie w Noc Wigilijną postacie z książek przemawiają do widza aby nad ranem powrócić do swoich Opowieści. W spektaklu nawiązuje się do tradycji papierowych szopek. W widowisku wykorzystano klasyczne kolędy i oryginalne pastorałki w aranżacji Agnieszki Glińskiej i Ernesta Sienkiewicza. (11.12.2013)

Urodzinowa laurka (galeria)

Na zaproszenie PSS "Społem" dzieci z grup III , IV i V wzięły udział w konkursie plastycznym na urodzinową laurkę "10 Urodziny Marketu Batory".
Za piękne laurki i życzenia dzieci otrzymały od Pani prezes M. Bogdanowicz podziękowania, nagrody i kosze pełne słodyczy. Uroczystość urodzinowa odbyła się 6 grudnia w sklepie PSS Batory. H.Androsiuk (10.12.2013)

Przyszła zima (galeria)

"Idzie zima Pani Zima
nic jej chyba nie zatrzyma
białym śnieżkiem sypie wkoło
żeby było nam wesoło"
Tą piosenką i zabawami na śniegu dzieci z grupy 6 latków powitały Panią Zimę. I choć śniegu do ulepienia bałwana było za mało to w zupełności wystarczyło go aby zrobić śnieżki, orły i poturlać się z górki. H.Androsiuk (10.12.2013)

Przedszkolaki w kinie (galeria)

W dniu 04.12.2013r. dzieci z grupy I i II wybrały się wraz z paniami do kina na animowany film "Kubuś i Hefalumpy". Maluchy z dużym zaciekawieniem oglądały przepełnioną ciepłem i humorem opowieść o przygodach bohaterów ze Stumilowego Lasu. Dla niejednego przedszkolaka była to pierwsza wizyta w kinie, a że seans wszystkim bardzo się podobał, to na pewno jeszcze nie raz tam zawitamy. Serdecznie dziękujemy rodzicom Hani Tichoniuk, za zorganizowanie dzieciom przygody z filmem.(07.12.2013)

Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej (galeria)

28 listopada 2013 r. po raz IX., w Hajnowskim Domu Kultury odbył się Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej w ramach Spotkań z poezją i prozą w języku mniejszości narodowych „Poezja Źródeł.”
Jak co roku dzieci z naszego przedszkola z grupy III:Aleksandra Klimuk, Weronika Gierasimiuk; IV: Małgorzta Sieliwonik, Anna Dziubonos, Gabriel Misiejuk, Wojciech Kondratiuk, Amelia Lisowska i V: Barbara Kruk wzięły aktywny udział w tym konkursie. Komisja pod przewodnictwem Ks. Mitrata Mikołaja Kiełbaszewskiego wyróżniła Małgorzatę Sieliwonik i Annę Dziubonos za przepiękne recytacje wybranych wierszy.
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni w dniu 1 grudnia 2013 r. na Wieczorze Poezji Religijnej jeszcze raz zaprezentowali swoje umiejętności. Serdecznie dziękuję dzieciom za udział i rodzicom za okazaną pomoc. Eugenia Kazimiruk (07.12.2013)

Pożegnanie Pani Jesieni (galeria)

Przedszkolacy z grupy 5-6 latków uroczyście żegnały piękną kolorową jesień. Różnorodne zabawy: integracyjne i taneczne na tle muzyki klasycznej tj.” Jesienna parada”, „Taniec deszczowych chmur” czy „Jesienny wiatr”, prowadziły dzieci w niezwykły świat przyrody. Przeplatane wierszami znane piosenki przypominały o cyklu przemijania i jesiennych zjawiskach przyrodniczych. Zabawa improwizacyjna do opowiadania nauczycielki „O zagubionym listku „ Vivaldiego pozwoliła dzieciom wyrażać samych siebie, wyzwalać pozytywne emocje i stać się kimś innym. Ciekawe, kolorowe kostiumy i rekwizyty ubogaciły zabawę. Na koniec dzieci zaprojektowały i wykonały materiał na ciepłą suknię Pani Jesieni. 27 listopada-to dzień radosnym pełen wrażeń i dobrej zabawy. Lucyna Zając (04.12.2013)

Kanapkowe obrazki (galeria)

Grupa 6-latków realizując tematykę tygodnia "Dbam o zdrowie" na zajęciu wykonała kanapkowe obrazki według własnych pomysłów i upodobań smakowych. Gdy praca była już zakończona, dzieci oglądały wszystkie kanapki, a następnie odbyła się wspólna degustacja." (29.11.2013)

Wilk w przedszkolu (galeria)

Dzień 22 listopada był niezwykłym dniem dla dzieci z grupy 5-6 latków. W odwiedziny przyjechał do nich niezwykły gość - wilk. Wilk jest postacią znaną wszystkim przedszkolakom z wielu bajek i opowiadań. Są to często historie nieprawdziwe, budzące grozę. Pani Ewa Keczyńska z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej z Białowieży przedstawiła wilka jako pozytywnego i niezbędnego zwierzęcia w ekosystemie leśnym. Zapoznała dzieci ze zwyczajami i życiem wilków w stadzie. Miłym zaskoczeniem był współudział w prowadzonej prezentacji synów Pani Ewy- Kacpra i Mikołaja, którzy uczęszczali do naszego przedszkola. Na koniec spotkania dzieci mogły pogłaskać i przytulić się do wypchanego wilka. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. D.Bortniczuk i L.Zając (29.11.2013)

Dzień Pluszowego Misia (galeria)

W dniu 25.11.2013 r. dzieci w grupie 5 - 6 latków obchodziły Światowe Święto Pluszowego Misia. Przedszkolaki przynosiły swoje ulubione przytulanki - misie, gromadziły książeczki, puzle, gry oraz inne akcesoria mówiące o najpopularniejszym misiu - Kubusiu Puchatku. Dzieci bardzo zaciekawiła historia pluszowego misia, a czytane przez nauczycielki krótkie książeczki zainspirowały do zabaw twórczych: rysowania, kolorowania, tworzenia scenek teatralnych. Zabawa ruchowa na tle piosenki "Kubuś Puchatek", "Misiowa Gimnastyka" według Ruchu rozwijającego W. Sherborne były doskonałym źródłem zabaw integracyjnych."Misiowe Masażyki" czy "Opowieść o Ciężkiej Łapce Misia Uszatka" uwrażliwiła dzieci na dotyk, budziła zaufanie do kolegów. Zastosowane tło muzyczne wprowadziło uczestników zabawy w stan relaksacji. Szereg zabaw o pluszowym misiu było okazją do zapoznania dzieci z różnymi gatunkami niedźwiedzi, ich zwyczajami i naturalnym środowiskiem. Dzień Pluszowego Misia odbył się w radosnej atmosferze dostarczając wiele wzruszeń i wrażeń.
Danuta Bortniczuk i Lucyna Zając - (26.11.2013)

„ Co robią zwierzęta jesienią ?” (galeria)

Na to pytanie starały się odpowiedzieć dzieci z grupy 6-latków na zajęciu
otwartym dla rodziców, które odbyło się 20listopada. Po wysłuchaniu książeczki
o Kolczatku, chętne dzieci opowiadały jej treść według kolejności zdarzeń dobie-
rając jednocześnie właściwe ilustracje. Dużo radości sprawiła zabawa ruchowa
w jeżyka oraz zabawa dramowa, w której dzieci odtwarzały role bohaterów
opowiadania. Każde dziecko pragnęło wcielić się w postać sympatycznego Kol-
czatka, chochoła, żabki czy żuczka. Mali aktorzy doskonale potrafili wczuć się
w odgrywane role a dzięki zabawie poszerzyli wiadomości o zwyczajach zwierząt.
Halina Androsiuk (26.11.2013)

Ratownicy medyczni z wizytą u przedszkolaków w Przedszkolu (galeria)

„Ratownictwo medyczne to zespół działań fachowej pierwszej pomocy, udzielanej w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego w razie nagłych zagrożeń” (cyt. „ Wikipedia”)W czwartek 20 listopada gościliśmy w naszej placówce ratowników medycznych. Jeden z nich, to tato Rafała Stulgisa ( pięciolatka) Panowie ratownicy uczyli pięciolatków i „starszaków”, jak udzielać pomocy w sytuacji zagrożenia osobie, która tej pomocy potrzebuje. Dzieci wiedzą, że należy zadzwonić pod numer pogotowia ratunkowego 999 lub numer alarmowy 112.Konieczna jest znajomość własnego adresu. Zanim jednak na miejsce zdarzenia przyjedzie pogotowie, sami musimy bezzwłocznie podjąć działania, aby nie tracić czasu, który może zaważyć na życiu osoby poszkodowanej. Ratownicy medyczni zaprezentowali ćwiczenia przywracające krążenie i oddychanie. Ćwiczenia z udziałem dzieci odbywały się na manekinie (fantomie) oraz w parach. Przedszkolacy mogli też poznać wyposażenie plecaka (apteczki) do udzielania pierwszej pomocy przez ratowników medycznych. Nauka ratowania życia jest niesłychanie ważną sprawą. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie potrzebował natychmiastowej pomocy. Oby znalazł się ktoś, komu cenne okaże się życie lub zdrowie innego człowieka…Wiesława Szczerba (23.11.2013)

"Dyrygowanie - to ważne zadanie" (galeria)

19.11.2013r. wszystkie dzieci uczestniczyły w audycji słowno -muzycznej pt. "Dyrygowanie - to ważne zadanie". To historia o żabiej orkiestrze, która pewnego wieczoru chciała zagrać koncert nad jeziorem. Okazało się jednak , że bez dyrygenta jest to niemożliwe, ponieważ muzycy nie potrafią zagrać równo nawet pierwszego dźwięku. Już na początku utworu powstał bałagan, co doprowadziło do kłótni. Było tylko jedno wyjście z tej zabawnej sytuacji- jak najszybsze znalezienie dyrygenta.
W audycji omówione zostały różne problemy muzyczne związane z dyrygowaniem|: równe rozpoczęcie i zakończenie utworu, zmiany tempa, odpowiednia artykulacja i dynamika. Przedstawiono również postać i rolę dyrygenta. Dzieci usłyszały zarówno fragmenty muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Wszyscy śpiewali prosty kanon a niektóre dzieci zostały zaproszone do dyrygowania utworem. (21.11.2013)

Zabawy przy piosence „Cicha piosenka” (galeria)

W czwartek 14 listopada w grupie pięciolatków gościli rodzice. Tego dnia odbyło się zajęcie otwarte, gdzie rodzice mieli możliwość bezpośredniego kontaktu i obserwacji własnego dziecka na tle grupy. Celem głównym zajęcia było rozwijanie wrażliwości muzycznej oraz rytmiczne poruszanie się przy muzyce. Na zajęcie dzieci przyniosły z domów misie pluszowe, które towarzyszyły im podczas licznych zabaw. Uczyły się też piosenki pt.:„Cicha piosenka” fragmentami, metodą ze słuchu. Podczas rozmowy na temat treści utworu muzycznego określiły, że jest to kołysanka .Śpiewają ją mamy małym dzieciom do snu. Niedźwiadek z piosenki musi iść spać do gawry, ponieważ zbliża się zima. Dzieci wiedzą ,że istnieją zwierzęta (jeże, borsuki), które tak, jak niedźwiedź - zimą śpią. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą w kole - dzieci i rodziców. Dziękuję rodzicom za uczestnictwo w zajęciu i wspólną zabawę! Wiesława Szczerba (19.11.2013)

Witaminy hop! do brzuszka (galeria)

Witaminy hop! do brzuszka - i marchewka i pietruszka... i jeszcze coś... Robimy smaczne i zdrowe sałatki i surówki warzywno - owocowe (październik)(12.11.2013)

Jabłka, śliwki i morele (galeria)

Jabłka, śliwki i morele - w sadzie jest owoców wiele.. a możemy je kupić na pobliskim bazarku (październik)(12.11.2013)

Najłatwiejsze ciasto na swiecie (galeria)

W październiku robiliśmy najłatwiejsze ciasto na swiecie - ciasto ze śliwkami - upieczemy je wspólnymi siłami, będzie pyszne...palce lizać .(12.11.2013)

"Jesteśmy Polakami" (galeria)

Dnia 08.11.2013r. zuchy 30 GZ "Leśne skrzaty" przygotowały dla wszystkich przedszkolaków montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości pt. "Kto ty jesteś?. Dzieci przedstawiły krótką historię Polski w zarysie, przypomniały ważne znaki Polski: godło i flagę oraz wspólnie odśpiewały hymn Polski ( zuchy znają wszystkie zwrotki). Wcześniej dzieci wykonywały chorągiewki w barwach ojczystych, uczyły się wierszy o Polsce( zajęcia odbywały się w każdej grupie wiekowej), a także pomagały nauczycielkom w wykonaniu gazetki okolicznościowej dla rodziców. Zuchy będą także brały udział w uroczystościach miejskich .Druhna A.Pieśluk (08.11.2013)

Konkurs plastyczny "Cuda i dziwy" (galeria)

W dniu 30. 10. 2013 r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt. "Cuda i dziwy - jesienne inspiracje twórczością Juliana Tuwima", którego organizatorem było Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce. Celem konkursu było min. włączenie społeczności lokalnej w obchody Roku Juliana Tuwima oraz popularyzacja twórczości i biografii pisarza. Nasze przedszkole także uczestniczyło w tym konkursie, a dzieci, które wzięły w nim udział to:
Adam Szumarski z grupy 3-latków,
Michalina Sadowska z grupy 4- latków, która zdobyła III miejsce,
Julia Kozłowska z grupy 5-latków,
Weronika Gierasimiuk z grupy 5-latków, która otrzymała wyróżnienie,
Martyna Tyszko z grupy 5-6-latków,
Kinga Trusiewicz z grupy 5-6-latków,
Julia Sadowska z grupy 6-latków,
Malwina Dąbrowska z grupy 6-latków,
Wojciech Kondraciuk z grupy 6-latków.
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały podziękowania i nagrody, a słodki poczęstunek zakończył uroczyste spotkanie w niezmiernie gościnnej bibliotece.
Zdjęcia i komentarz dodała A. Jurczuk (08.11.2013)

Nie jestem sam (galeria)

W ramach realizacji Programu Adptacyjno-Integracyjnego w gr. 5-6 latków zorganizowana została uroczystość "Ślubowanie". Dzieci prezentowały przed zaproszonymi rodzicami własne talenty, zdolności, umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne+. Każde starało się wypaść jak najlepiej. Po wysłuchaniu Hymnu Państowego dzieci przystąpiły do uroczystości ślubowania.Przyżekały być dobrym Polakiem, kolegą. Służyć pomocą innym. Na pamiątkę obdarowane zostały orderem"Jestem Przedszkolakiem", Na koniec w integracji z rodzicami i nauczycielami był wspólny słodki poczęstunek. (08.11.2013)

"Dary lasu” (galeria)

25. 10 2013. W grupie 4-latków odbyło się zajęcie otwarte. Głównym celem zajęcia było pogłębienie i utrwalenie wiadomości o jesieni zdobytych podczas zajęć dydaktycznych.
Zajęcie otwarte to wspaniała forma współpracy z rodzicami, oraz doskonałe uzupełnienie informacji o pracy nauczyciela. Rodzice na zajęciu mogli w bezpośredni i atrakcyjny sposób poznać realizowane w przedszkolu zadania i stosowane metody pracy. Mogli zobaczyć własne dziecko i ocenić jego wiadomości i umiejętności. Zaobserwowanie dziecka na tle grupy rówieśniczej skłaniało rodziców do refleksji i przemyśleń. Dostarczono dzieciom i rodzicom okazji do wspólnej zabawy. Podczas zajęcia panowała miła i radosna atmosfera. Na zakończenie zajęcia rodzicom podziękowały dzieci wręczając jesienne bukieciki które zostały wykonane podczas zajęcia. Zajęcie przeprowadziła wychowawczyni grupy Alla Suprun . Serdecznie dziękuję rodzicom za liczne przybycie. (08.11.2013)

PROGRAM ANTYNIKOTYNOWY "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

Jesienna wycieczka (galeria)

W ramach zajęć z edukacji ekologicznej dzieci z grupy 5-6 letniej uczestniczyły w wycieczce do parku. Podziwiały piękno jesiennej przyrody, barwę jesiennych liści. Uczyły się rozpoznawania niektórych gtunków drzew na podstawie wyglądu liści, kory, owoców. Po wycieczce bawiły się zebranym materiałem przyrodniczym. Układały według własnych pomysłów barwne kolorowe bukiety, kompozycje, powtarzające się rytmy. Danuta Bortniczuk (02.11.2013)

Nie pal przy mnie! (galeria)

Zakończeniem programu antynikotynowego w grupie 5- 6 latków była wycieczka po okolicy. Dzieci prezentowały przechodniom wykonane przez siebie plakaty i hasla z zakazem palenia. Przedszkolacy byli dumni z tego, że mogły propagować dobre i pożytecznae treści o charakterze zdrowotnym w środowisku lokalnym. Zabawa ruchowo - muzyczna ,, Wiatr", która odbyła się w przedszkolu, nawiązywała do konieczności dbania o czyste powietrze jako element zmniejszający ryzyko wielu chrób.Danuta Bortniczuk (02.11.2013)

Czy przyroda potrzebuje czystego powietrza? (galeria)

Na to pytanie dzieci z grupy piątej próbowały odpowiedzieć w sposób aktywny tzn. zabawy ruchowe, oddechowe i naśladowcze na tle muzyki klasycznej, która pobudzała dziecięcą wyobraźnię i przenosiła w świat nieznany, świat bajkowy. Zabawy z kolorowymi kwiatami przyniosły dzieciom dużo radości i swobody. Przedszkolaki zrozumiały, że należy oddychać świeżym powietrzem - źródłem życia dla każdej istoty.Lucyna Zając (02.11.2013)

List do palacza (galeria)

O szkodliwości palenia papierosów szczególnie w obecności dzieci nie trzeba nikogo przekonywać. Dzieci pięcio - sześcioletnie podjęły próbę zamanifestowania niszczycielskiego nałogu przekazując list dla rodziców przestrzegający przed chorobami wynikającymi z palenia tytoniu. Metody i formy działań dostosowane do wieku dziecka: zabawy muzyczne, plastyczne i relaksacyjne, przybliżyły dzieciom powyższy problem przez co stał się on bardziej zrozumiały.Lucyna Zając (02.11.2013)

Źródła dymu (galeria)

Realizując program antynikotynowy dzieci z grupy piątej udały się na wycieczkę po najbliższej okolicy w poszukiwaniu źródeł dymu. Powyższe działania miały na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość zanieczyszczeń powietrza dla zdrowia człowieka. Po odbytej wycieczce przedszkolaki dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, oglądały plamsze ze źródłami dymu, rysowały plakaty i zakolorowywały sylwety roślin, które potrzebyją do życia czystego powietrza. Zabawy na świeżym powietrzu uświadomiły dzieciom, iż należy dbać o powietrze wokół nas jako niezbędny element życia ludzkiego. Danuta Bortniczuk (02.11.2013)

Palisz- Ryzykujesz (galeria)

Realizacja programu antynikotynowego "Czyste powietrze wokół nas" jesy ważnym elementem edukacji przedszkolnej w obszarze działań prozdrowotnych. Dzieci pięcio - sześcoletnie dowiedziały się o szkodliwości palenia papierosów i przebywania w zadymionym pomieszczeniu. Rożnorodne, ciekawe metody dostosowane do wieku dziecka: historyjki obrazkowe, oglądanie plakatów i zdjęć oraz zabawy ruchowe uświadomiły dzieciom, aby palaczom mówić nie!. Lucyna Zając (02.11.2013)

W sklepie zoologicznym (galeria)

Wycieczka do pobliskiego sklepu zoologicznego wywarła na dzieciach 5- 6 letnich duże wrażenie. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem ogladały kolorowe rybki, przytulały futerkowe zwierzaki, podsłuchiwały ,, rozmowy papug". Miały również okazję zapoznać się z akcesoriami służącymi do hodowli i pielęgnacji zwierząt. Wycieczka okazała się dużym przeżyciem emocjonalnym i zaowocowała zakupem zwierzątek wybranych przez dzieci.. Lucyna Zając (1.11.2013)

Moje ulubione zwierzęta (galeria)

Cykl zajęć o ulubionych zwierzętach jest bardzo bliski dzieciom w wieku przedszkolnym. Poprzez rózne zabawy przedszkolacy przyblizyli wiedzę o zwirzętach domowych, ich zwyczajach i konieczności opieki nad nimi. Pani H Androsiuk opowiedziała dzieciom o swoich kotach - rasach, wyglądzie i sposobie opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Zabawy emisyjno ruchowe nawiązujące do aktualnej tematyki pozwoliły dzieciom przenieść się w świat fantazji i wywołały dużo radości i swobody. (29.10.2013)

Wycieczka do sklepu zoologicznego (galeria)

Czy domowi ulubieńcy to tylko pieski i kotki? Oczywiście, że nie. Przekonały się o tym
dzieci z grupy 6-latków w czasie wycieczki do sklepu zoologicznego. Puszyste króliczki,
i szynszyle, zabawne chomiki, kolorowe rybki, żółwie duże i małe oraz hałaśliwe papużki
wywarły na dzieciach niesamowite wrażenie. Każde chciało je choć przez chwilę potrzymać i przytulić a najlepiej od razu zabrać do domu (oby tylko rodzice zgodzili się na kupno). Halina Androsiuk (29.10.2013)

Ulubione zwierzaki (galeria)

"W ubiegły piątek, na podsumowanie tygodnia, podczas którego sześciolatki poznawały nowe wiadomości na temat zwierząt, dzieci malowały swoich czworonożnych ulubieńców. Na obrazkach często przedstawiały zwierzątka poznane na przedszkolnej wycieczce do sklepu zoologicznego. Prace przedszkolaków wyrażają ich miłość do zwierząt." Z góry dziękuję za opublikowanie! Ewelina Onikiuk, praktykantka u pani Haliny Androsiuk (29.10.2013)

Pięciolatki w sklepie zoologicznym (galeria)

W czasie wycieczki poznaliśmy zwierzęta, które można hodować w domu. Należy jednak zapewnić im właściwą opiekę, pokarm, spacery, wizyty u weterynarza. Ważne jest, by pamiętać, że koty, psy, chomiki, żółwie czy papugi - to nie maskotki. Są to żywe istoty i nasi sprzymierzeńcy. Nie wolno ich dręczyć lub wyrzucać z domu, ponieważ są stare, chore lub już nam znudziły się. Są na zawsze naszymi przyjaciółmi! (27.10.2013)

Wiesława Szczerba

Jesienne drzewko przyjaźni (galeria)

Większość dzieci uwielbia malowanie farbami. Taka zabawa jest bardzo twórcza, dająca mnóstwo radości. Można wówczas wyczarować niezwykły świat i fantastyczne rzeczy. Ostatnio nasze maluszki poznały malowanie od zupełnie innej strony - bez użycia pędzla, mając do dyspozycji tylko własne ręce! Kilka spontanicznych odbitek i jesienne drzewko gotowe.Radości dzieci towarzyszącej możliwości ubrudzenia się nie można opisać słowami!  (27.10.2013)

Policjant w przedszkolu (galeria)

Do przedszkola nr 1 w Hajnówce przyjechał policjant wraz z psem patrolowo –tropiącym. Dzieci zgromadzone na placu przedszkolnym wysłuchały policjanta , który opowiadał o właściwym zachowaniu się wobec zwierząt. Pies policyjny pod nadzorem opiekuna zaprezentował swoje umiejętności, oraz spokojny, przyjazny i zrównoważony charakter wobec maluchów . Dzieci z zaciekawieniem oglądały pokazy psa . Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem z policjantem i psem. Komentarz i zdjęcia przygotowała A. Jurczuk i A. Suprun. (23.10.2013)

Podwójna uroczystość w maluszkach (galeria)

Ubiegły piątek był bardzo wyjątkowym dniem w grupie maluszków. Dwoje dzieci, Ola i Piotrek obchodziło swoje trzecie urodziny. Z tej okazji ich rówieśnicy wraz z paniami złożyli jubilatom życzenia i zaśpiewali "Sto lat", a na zakończenie był słodki poczęstunek. Wszystkiego najlepszego! (23.10.2013)

czytanie utworów A. Fredry (galeria)

Dzieci z grupy 6 latków brały udział w akcji "Narodowe czytanie" organizowanej 07.09.2013r.przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Hajnówce na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i pod patronatem Burmistrza Miasta.Utwory A.Fredry czytali i młodsi i starsi, a dzieci: Malwina, Amelka, Julia, Gabryś ,Wojtek oraz inne przedszkolaki słuchając tych utworów starali się przedstawić ulubioną bajkę za pomocą ilustracji. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za udział w konkursie plastycznym, a ich prace można obejrzeć w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej. (19.10.2013)

„Wycieczka do muzycznej krainy”- audycja słowno-muzyczna (galeria)

17.10.2013r. gościliśmy w przedszkolu artystów „Audycji muzycznych dla przedszkoli” z audycja słono-muzyczną pt: „Wycieczka do muzycznej krainy”. Audycja przebiegała w formie quiz’u. Młodzi słuchacze brali czynny udział w konkursach, zabawach rytmicznych i słuchowych. Część z nich adresowana była do maluchów, a trudniejsze zadania do wykonania miały dzieci starsze. Muzycy, na przykładzie znanych melodii, zaprezentowali brzmienia i współbrzmienia instrumentów. Inaczej brzmi sam instrument klawiszowy, a zupełnie inaczej kiedy doda się do niego gitarę i perkusję, wtedy od razu „ nogi rwą się do tańca”. W trakcie audycji było wiele ciekawostek historycznych. Na pewno nie każdy wie, że bęben to prawdopodobnie najstarszy ze znanych instrumentów. Kiedyś używano go do przekazywania wiadomości na odległość, a to prawie jak SMS. (17.10.2013)

Bezpieczny Przedszkolak (galeria)

16 października nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariuszepolicji "starszaki" i "średniaki" brały udział w prezentacji przygotowanej przez panie policjantki n.t. bezpiecznych zachowań i unikanie zagrożeń. Dzieci przypominały też numery alarmowe do służb: 997-policja, 998-straż pożarna, 999-pogotowie ratunkowe oraz tel. 112 obowiązujący w krajach UE. Przedszkolakiuczestniczyli też wspólnie z przedstawicielami policji w wycieczce na pobliskie skrzyżowanie, gdzie utrwalili prawidłowe przechodzenie na pasach ("zebrze"). Atrakcją była możliwość wejścia i obejrzenia wnętrza radiowozu stojącego obok przedszkola. (16.10.2013)

Ogólnopolski konkurs plastyczny "Jan Paweł II - Papież Dialogu (galeria)

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Jan Paweł II" - Papież Dialogu dnia 16.10.2013 Bielsk Podlaski. Julia Kozłowska otrzymała Wyróżnienie i nagrodę w konkursie.Opiekun Agnieszka Pieśluk (16.10.2013)

Przygody Niebieskiego Smoka- wspólne oglądanie bajki w Przedszkolu "Leśna Kraina" (galeria)

Dzieci z grup V -5-6 latków zostały zaproszone do przedszkola "Leśna Kraina" w celu wspólnego obejrzenia spektaklu teatralnego pt:"Przygody Niebieskiego Smoka" przygotowanego i zaprezentowanego przez białostocką grupę "ECHO". Po teatrzyku dzieci uczestniczyły we wspólnym słodkim poczęstunku. Miały możliwość wspólnej zabawy co sprzyjało integracji dzieci starszych z młodszymi. Uśmiechnięte i wesołe wróciły do przedszkola. D.Bortniczuka (15.10.2013)

Spotkanie ze strażakiem (galeria)

O swojej trudnej i niebezpiecznej pracy opowiadał w grupie 5-6 latków przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach - Pan Piotr Stankowski. Dzieci dowiedziały się o niebezpiecznych sytuacjach i ich zapobieganiu, oglądały sprzęt strażacki i bawiły się w strażaków. Dożo radości sprawiły dzieciom zabawy "Gaszenie pożaru", które odbyły się na świeżym powietrzu. Zainteresowane i zafascynowane przedszkolaki deklarowały, że w przyszłości zostaną strażakami, aby nieść pomoc potrzebującym ludziom. L.Zając (14.10.2013)

"ALE KINO- IV Festiwal Filmów Młodego Widza WĘDRUJACE ALE KINO" (galeria)]


Dnia 03.10.2013r. dzieci z grup 5 i 6 latków uczestniczyły w IV Festiwalu Filmów Młodego Widza WĘDRUJACE ALE KINO w Białowieży. Impreza jest "walizkową", "podróżną" wersją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza odbywającego się od ponad 40 lat w Poznaniu. Krótkie filmiki, dostosowane do możliwości rozwojowych małych dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem i bawiły naszych przedszkolaków. Pełne wrażeń wróciły do przedszkola. L. Zając (03.10.2013)

W gospodarstwie agroturystycznym "KUPAŁA" w Poryjewie (galeria)

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego "Kupała" zorganizowana 27.09.2013r. cieszyła się dużym zainteresowaniem i wzbudziła pozytywne emocje u dzieci 5-6 letnich. Dzieci oglądały zwierzęta domowe, zwiedzały kuźnię i domek dla turystów. Karmiły zwierzęta przyniesionymi przez siebie "smakołykami". Ciekawą formą aktywności okazały się konkursy w rzucaniu lotką i podkowami do celu, za które dzieci otrzymały nagrody. Bardzo smakowały wszystkim pieczone nad ogniskiem kiełbaski i ciepła herbatka prosto z termosu. Wycieczka była bardzo udana, a dzieci szczęśliwe wróciły do przedszkola. L.Zając (01.10.2013)

Niezwykła jajecznica (galeria)

Widok ogromnego, twardego strusiego jajka wzbudził w dzieciach nutkę tajemniczości i zaciekawienia. Niezwykłe otwieranie jajka wiertarką to niecodzienny widok, a smażenie go na ogromnej patelni było nie lada sztuką. Na koniec odbyła się wspólna degustacja. Dzieci z apetytem częstowały się strusią jajecznicą. L.Zając (01.10.2013)

Spacer z wężem (galeria)

Wykorzystując słoneczną pogodę "maluszki" wybrały się na pierwszy wspólny spacer poza teren przedszkola. Towarzyszył im przyjazny wąż Pytuś, który ułatwia zachowanie porządku i bezpieczeństwa, a także uczy poruszania się w grupie parami. Wystarczy złapać go za pętelki i mocno trzymać aby nie uciekł:) (01.10.2013)

Maluszki poznają przedszkole (galeria)

Maluszki zapoznały się już bardzo dobrze ze swoją przedszkolną salą, teraz przyszedł czas na zwiedzanie innych pomieszczeń w tym kuchni, sal swoich starszych kolegów, a także przedszkolnego placu zabaw, gdzie przy słonecznej pogodzie bawiły się wesoło.

"Pierwsza pomoc w Bajkolandii" - teatrzyk w przedszkolu (galeria)

Dnia 18.09.2013r. w naszym przedszkolu gościli aktorzy STUDIA ARTYSTYCZNEGO PREMIERA ze spektaklem "Pierwsza pomoc w Bajkolandii". W ciekawy i humorystyczny sposób poprzez znane postacie z bajek takie jak: baba jaga, dziewczynka z zapałkami, śpiąca królewna ukazali niesienie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Młodsze dzieci poznawały a starsze utrwalały znajomość numerów telefonów do straży pożarnej, policji, na pogotowie ratunkowe. H.Androsiuk

Wystawa grzybów (galeria )

W dniu 20.09.2013r. grupa 5-6 latków brała udział w XIX Wystawie Grzybów Puszczy Białowieskiej oraz zajęciach edukacyjnych: "Ekspozycja edukacyjna wybranych owocników grzybów" My też byliśmy na tej wystawie - 6 latki . /galeria zdjęć/

Cuda Pani Jesieni (galeria)

W grupie dzieci 5-6 letnich realizowana jest tematyka o aktualnej porze roku- jesieni. Poprzez różnorodne zabawy dydaktyczne dzieci poznają walory smakowe i zdrowotne owoców i warzyw. Najciekawszą formą edukacyjną okazała się wycieczka na pobliski bazar, gdzie dzieci mogły bezpośrednio oglądać "dary jesieni" oraz dokonać zakupu owoców. Spełnione i zadowolone dzieliły się wrażeniami po powrocie do przedszkola. L.Zając