ROK 20010/2011


Pożegnanie przedszkola grupa IV (galeria)

Dnia 15 czerwca 2011r. sześciolatki z Przedszkola nr 1 w Hajnówce uroczyście zakończyły rok szkolny. Z piosenką na ustach, uśmiechem na twarzach i łzą kręcącą się nieśmiało w oku pożegnały czas beztroskiego dzieciństwa, by za dwa długie wakacyjne miesiące stanąć w murach szkoły jako uczniowie.
Uroczystość pożegnania przedszkola powiązana została z uczczeniem Dnia Matki. Wychowawczynie: pani Grażyna Kułaj oraz pani Agnieszka Pieśluk przygotowały wzruszającą i bogatą część artystyczną, podczas której przedszkolaki zademonstrowały swoje talenty recytatorskie, aktorskie i taneczne. Oprócz życzeń dla mam w humorystyczny sposób zaprezentowały wiersze, pląsy oraz piosenki związane z czasem spędzonym w przedszkolu. Zaproszeni na uroczystość rodzice, nie ukrywając zadowolenia ze swoich pociech, obficie nagradzali młodych artystów brawami. Na zakończenie uroczystości wychowawczynie wręczyły każdemu sześciolatkowi pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola, zdjęcia oraz książki z dedykacją. Przedszkolaki zaś wraz z rodzicami podziękowali paniom nauczycielkom za lata cierpliwości, wyrozumiałości i ogromnego zaangażowania w rozwój intelektualny i duchowy dzieci . Tak samo ciepłe wyrazy wdzięczności skierowano do pani Ireny Pilucik, która od ,,maluchów’’ dbała o pełne brzuszki, czyste buzie i zadowolone miny przedszkolaków. Po części oficjalnej na wszystkich czekał słodki poczęstunek a w perspektywie słoneczne wakacje. Anna Giermaniuk

Zakończenie roku przedszkolnego w grupie V 5-6latków (galeria)

Dnia 21 czerwca w grupie 5-6latków odbyło się uroczyste pożegnanie 6-latków, na które przybyło wielu miłych gości zarówno rodziców jak i babć i dziadków. Dzieci zaprezentowały przygotowane przez siebie wiersze, tańce i piosenki. Na pamiątkę pobytu w przedszkolu panie wręczyły dzieciom książeczki i dyplomy. Było wiele podziękowań, życzeń i wzruszających chwil. Na zakończenie dzieci po raz ostatni wspólnie spożyły przygotowany przez rodziców słodki podwieczorek a dzieci 5-letnie pożegnały swoich kolegów pięknym wierszem zapewniającym, iż za roczek, gdy trochę podrosną spotkają się ponownie- już w szkole. Przygotowała n-lka H.Androsiuk

Wycieczka do Komendy Policji w Hajnówce (galeria)

Dzieci z naszego przedszkola /grupa /III , IV i V / w dniu 20 czerwca odwiedziły komendę policji. Zostały tam mile przyjęte i zapoznane z pracą policjantów oraz ich pomocników - psów. Miały okazję siedzieć na policyjnym motorze a także na fotelu komendanta policji. Poznały pomieszczenia w budynku służące do pobierania odcisków z palców, obserwacji miejsca pracy dyżurnego policjanta oraz miejsc monitorowanych na terenie miasta. Na zakończenie funkcjonariuszka policji przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego zachowania sie w czasie wakacji.Przygotowała n-lka H.Androsiuk

"Bajka o kapryśnej księżniczce"- teatrzyk w przedszkolu. galeria

W dniu 17.06.2011r. gościliśmy aktorów teatru CoNieCo z Białegostoku z przedstawieniem pt.:"Bajka o kapryśnej księżniczce".Była to pouczająca historia mówiąca o tym, że lepiej być grzecznym niż kapryśnym psotnikiem.

Cała Polska czyta dzieciom" - wizyta licealistów (galeria)

W dniu 03.06.2011r. z okazji Dnia Dziecka gościliśmy w przedszkolu uczniów II klasy Liceum im.Marii Skłodowskiej - Curie. W ramach akcji "Czytajmy dzieciom- one tego potrzebują" młodzi ludzie czytali dzieciom wiersze J.Brzechwy, fragmenty książek o "Kubusiu Puchatku" i "Alicji w krainie czarów". Dzieci z wielkim zaciekawieniem i zaiteresowaniem słuchały czytanych utworów a następnie podziękowały gromkimi oklaskami. Dziękujemy Pani Pietraszek i jej podopiecznym.

DZIEŃ DZIECKA (galeria)

01.06.2011r. z okazji Dnia Dziecka dzieci z 4 grup pojechały kolejką wąskotorową do Doliny rzeki Leśnej/Postołowo/. Podczas jazdy podziwiały piękne widoki, piękną naszą puszczańską przyrodę. Po powrocie do Hajnówki panowie z Nadleśnictwa Hajnówka przygotowali dzieciom ognisko i patyki do pieczenia kiełbasek oraz miejsce do spożycia obiadu. Dzieci bardzo miło spędziły ten ważny dla nich dzień i wróciły do przedszkola trochę zmęczone, ale bardzo zadowolone. 5-latki Dzień Dziecka


Natomiast dzieci z grupy 3-latków poszły na spacer po okolicy /pierwsze wyjście poza teren przedszkola/. Pomocnikiem w spacerze był wąż Pytuś, który "trzymał' za rączki wszystkie dzieci. Po powrocie bawiły się na placu przedszkolnym i w sali, gdzie otrzymały prezenty z okazji Dnia Dziecka. (galeria 3-latki)

Mamy w przedszkolu (galeria)

"Mamy w przedszkolu"- z okazji Dnia Matki dzieci z grupy 4-latków przygotowały teatrzyk pt."Przygoda małego wilczka". Dzieci inscenizowały piosenki , mówiły wiersze.Okazywały szacunek, wdzięczność swoim mamom.Uwieńczeniem spotkania były kwiatki i wspólny poczęstunek.

Dzień Mamy w grupie 5-6 latków (galeria)

26 maja w Dniu Mamy dzieci z grupy V przyjęły w przedszkolu najwspanialszych gości- swoje kochane mamusie. Zaprezentowały im piękne wiersze, piosenki i tańce za które otrzymały ogromne brawa i pyszny poczęstunek. Obdarowały też swoje mamy kwiatami i własnoręcznie wykonanymi koralami. Mamusie były bardzo wzruszone, szczęśliwe i dumne ze swoich pociech. Uroczystość przygotowały nauczycielki H.Androsiuk i W.Szczerba

"PAN HUCZEK"- wycieczka do Teatru Lalek w Białymstoku. (galeria)

Dnia 24.05.2011r. dzieci z naszego przedszkola jeździły do Białegostoku do Teatru Lalek na spektakl pt.:"Pan Huczek".Ten "dziki pan w czarnym płaszczu" pomaga dzieciom w rozładowywaniu lęków. Wbrew sobie łagodzi je, zamiast wywoływać - co sprawia, że ta pozornie prosta bajeczka pełni znakomicie terapeutyczną rolę . Wycieczka była bardzo udana, dopisała pogoda, humory i apetyt. Przygotowała nauczycielka H.Androsiuk.

"Bajka o Bemolu"- audycja muzyczna Filharmonii Podlaskiej. (galeria)

W dniu 20.05.2011r. gościliśmy w przedszkolu muzyków Filharmonii Podlaskiej z audycją muzyczną pt.:"Bajka o Bemolu." W niewielkim domku na skraju lasu żyła szczęśliwa rodzina- drwal z żoną, synkiem Jasiem i córką Małgosią. Jedynym ich majątkiem był mały domek, w którym mieszkali. Pomimo tegi wiedli wesołe i szczęśliwe życie, a każde z nich było uzdolnione muzycznie. W lesie mieszkał też goźny Czrownik Bemol, który nie znosił muzyki i gdy tylko slyszał piękne dźwięki wabił osoby słodyczami, aby później zjeść je z apetytem. Jaś i Małgosia wpadli w wielkie tarapaty. Czy udało im się odmienić złą duszę Czarownika Bemola?- zapytajcie swoje pociechy. W trakcie audycji dzieci dowiedziały się co to gama durowa i molowa.

"Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa- wycieczka." (galeria)

W ramach realizacji zadań związanych z obchodami 60-Lecia powstania Hajnówki, nasze przedszkolaki z grupy 4-5-6 latków spotkały się 18.05.2011r. z ciekawym hajnowianinem- Panem Stanisławem Mierzwińskim. W Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa dzieci słuchały opowiadań o ginącym zawodzie kowala, a także oglądały ekspozycję złożoną z eksponatów nawiązujących do historii i tradycji tego rzemiosła. Dużą atrakcją był udział dzieci w prezentacji kucia żelaza w kuźni. Chętne dzieci mogły osobiście stukać młotem/ a nie był on lekki/ w rozpalone do czerwoności żelazo, które pan Mierzwiński kładł na ogromne kowadło.(galeria dzieci).Przygotowała nauczycielka Pani W.Szczerba

"Przygody strusia"- teatrzyk kukiełkowy (galeria)

1.05.2011r. gościliśmy w przedszkolu aktorów- lalkarzy z Teatru Lalek "FRASZKA" z Warszawy. W ich wykonaniu dzieci oglądnęły bajkę pt:"Przygody strusia".Spektakle FRASZKI przenoszą małych widzów w kolorowy swiat baśni, w którym dobro zwycięża zło, a własciwe postepowanie bohaterów bajek zawsze jest wynagradzane.

"Przygody małego wilczka"- teatrzyk (galeria)

Dnia 09.05.2011r. w Przedszkolu nr 2 w Hajnowce rozpoczął się III Przegląd Teatrzyków Dziecięcych "Bajeczka 2011". Dzieci z grupy 4- latków, z grupy teatralnej "Miniaturka" przedstawiły krótką inscenizację pt.:" Przygody małego wilczka". W podziękowaniu za występ mali uczestnicy otrzymali gromkie oklaski, emblematy z logo "Bajeczki" oraz drobne upominki. Uwieńczeniem spotkania była wspólna fotografia.

Galeria zdjęć Bajeczka

11.05.2011r.- to dzień zakończenia III Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych "Bajeczka 2011". Wszyscy uczestnicy spotkali się w Przedszkolu nr 2. Gospodarze przygotowali dzieciom niespodziankę: przedstawienie " Przyroda wokół nas", występ dzieci ze Szkoły Specjalnej, słodki poczęstunek oraz specjalne podziękowania i kosz słodyczy od Pana Burmistrza. Dzieci miały również okazję bawić się z rówieśnikami na placu przedszkolnym. Miniaturkę teatralna prowadzi Pani L.Zając

"Mama, tata i ja" - konkurs piosenki przedszkolaka. (galeria)

28.04.2011r. w HDK odbył się XIX Festiwal Piosenki Przedszkolaka p.t."Mama , tata i ja". Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy 5 i 6-latków: Michalina Szymańska, Weronika Sadowska, Kamil Waszkowiak , Łukasz Mańkowski i Liwia Adamska. Wszystkie dzieci dostały dyplomy za udział, a Liwia Adamska otrzymała Wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim przedszkolakom.

"O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki"- konkurs recytatorski. (galeria)

06.05.2011r. w HDK odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego dla przedszkolaków " O Złotą Różdżkę Dobrej Wróżki". I Nagrodę i udział w elimicjach wojewódzkich otrzymała Daria Panas z grupy 6-latków za wiersz J.Brzechwy " Żuraw i czapla",natomiast Wyróżnienie otrzymała Jagienka Samojlik z grupy 5-latków na wiersz "Hajnówka- miłe miasto", który napisał Pan T.Samojlik. Gratulujemy.

"Hajnówka wiosna 2011- konrkurs recytatorski." (galeria)

28.04.2011r. w Przedszkolu Nr 3 z oddziałami integracyjnymi w Hajnówce odbył się konkurs recytatorski " Hajnówka wiosna 2011". Konkurs został zorganizowany z okazji jubileuszu 60 lecia nadania Hajnówce praw miejskich. Celem też była integracja dzieci, współpraca między placówkami oraz prezentacja umiejętności artystycznych dzieci i uczniów.

I miejsce zdobyła 4-latka Dorotka z Przedszkola nr 3

II miejsce zdobyła Jagienka Samojlik z grupy 5-latków naszego przedszkola, Bartosz Jakoniuk z Przedszkola nr 3

III miejsce zdobyła Amelia Klimiuk z Przedszkola nr 3

W konkursie brała też udział Nikola Reduch z grupy 5-6latków i otrzymała dyplom za udział .

Jagienka pięknie wyrecytowała wiersz, który napisał specjalnie na tę okazję jej tata Pan Tomasz Samojlik / autor serii książeczek o żuberku Pompiku/ pt:" Hajnówka - miłe miasto". A oto i ten wiersz:

Gdzieś na skraju Puszczy,
nad małym strumykiem,
człowiek zwany Hajno
był lasu strażnikiem.
Królewskich ostępów
strzegł, jako rozkazano.
Miejsce, w którym mieszkał,
Hajnowszczyzną zwano.
Mijały stulecia
Puszcza nadal trwała ,
podobnie jak Hajny
leśna wioska mała.
Dziś to już nie wioska
lecz miasteczko miłe .
Jako Brama Puszczy
w całym świecie słynie !

Więcej informacji o konkursie można przeczytać na stronie Urzedu Miasta.

"Wycieczka do Białowieży." (galeria)

28.04.2011r. przedszkolaki z grup II i V jeździły autokarem do Białowieży. W Centrum Edukacji Przyrodniczej uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pod hasłem: "Przyroda wokół nas". W czasie zajęć zapoznały się z trybem życia bociana. Uczestniczyły też w konkursach i zabawach plenerowych. Nastepnie zwiedzały Muzeum Przyrodnicze, gdzie oglądały eksponaty, słuchały ciekawostek przyrodniczych o zwierzętach i roślinach oraz o potrzebie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej. Nad wszystkim czuwała i zajęcia prowadziła nasza zaprzyjaźniona mama Pani Ewa Moroz -Keczyńska. Dzieci pięknie podziękowały Pani Ewie i pełne wrażeń i radosne wróciły do przedszkola.

"Wielkanocne impresje." (galeria)

15.04.2011r. w grupie V /5-6latki / odbyło się otwarte zajęcie dla rodziców z okazji zbliżającej się Wielkanocy pt." Wielkanocne impresje" . Zajęcie miało na celu przybliżenie często zapomnianych już zwyczajów i zabaw polskiego folkloru(" Chodzenie z kogutkiem", po Śmigusie i Dyngusie, zabawa w wybitki i walatki) oraz wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólną zabawę rodziców z dziećmi. Było dużo śmiechu, humoru i refleksji, które wymusiło przerwanie przedświątecznej gonitwy i krzątaniny na rzecz czasu poświęconego tylko dzieciom( m.in. wspólne ozdabianie pisanek). GALERIA JAJEK / Wesołych Świąt Wielkanocnych! Agnieszka Pieśluk

VIII Wiosna Mlodych Talentów- Prezentacje 2011 (galeria)

Już po raz ósmy Hajnowski Dom Kultury stał się inicjatorem i, zarazem, organizatorem prezentacji "Wiosna Młodych Talentów". 31 marca główny hol HDK zapełnił się po brzegi. Tłumnie przybyły dzieci i młodzież biorąca udział w konkursie. Towarzyszyli im - wspierający ich - rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz nauczyciele . Powołana komisja nagrodziła i wyróżniła młodych twórców przepięknymi , barwnymi stauetkami wzbijających się do lotu '"Motyli". Taką stauetkę zdobyły dzieci z warsztatów regionalnych pod kierunkiem pań M.Nkonczuk , A.Suprun i G.Kułaj . Dyplomami za udział zostały też nagrodzone dzieci z grupy V Liwia Adamska, Daria Panas i Maciek Najko przygotowane przez panie H.Androsiuk i W.Szczerbę.Wszystkie nauczycielki zostały uhonorowane dyplomami za krzewienie wśród dzieci zainteresowania sztuką, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz pomoc w odkrywaniu talentów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

"Kukła z wiejskiego podwórza " - występ teatru lalek "Pod Orzełkiem"(galeria)

05.04.2011r. gościliśmy w przedszkolu aktorów teatru lalek "Pod Orzełkiem" z Białegostoku z przedstawieniem pt." Kukła z wiejskiego podwórka'. Profesor Hilary Szczebrzeszyński wyrusza na wieś do Kukiełkowa, gdzie bawi się z widzami w teatr kukiełkowy. Dzieci zapoznają się z ludowymi obrzędami ( noc sobótkowa, dożynki, topienie marzanny) i tradycyjną polską lalką-kukłą. Uczestnicy zabawy występują w Teatrze Jarzynowym im. Królowej Bony, spotykają Stracha Na Wróble, tańczą z lalkami podczas Nocy Świetego Jana. W spektaklu wykorzystano 30 kukieł, całość dopełniają piosenki napisane przez Agnieszkę Glińską.

Podsumowanie konkursu plastycznego "Herb Hajnówki oczami dziecka" (galeria)

Herb Hajnówki funkcjonuje od 1951 roku i symbolizuje związek miasta z Puszczą Białowieską. Podkreśla fakt, iż Hajnówka jest ośrodkiem przemysłu drzewnego.
- Zainteresowanie konkursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania - powiedziała Agnieszka Kazberuk z Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na konkurs wpłynęło 215 prac. Prace oceniała komisja w składzie: Joanna Kiersnowska, Zenaida Jakuć i Zbigniew Budzyński.
Nagrody i dyplomy wręczyli Jerzy Sirak - Burmistrz Miasta Hajnówka i Eugeniusz Saczko - Przewodniczący Rady Miasta Hajnówka.
LAUREACI KONKURSU Z NASZEGO PRZEDSZKOLA:
NAGRODY
Filip Kubicki
Sebastian Siekan

WYRÓŻNIENIA
Beata Matysiuk Michalina Szymańska GRATULUJEMY

"Hajnówka - moje miasto" (galeria)

Z okazji zbliżających się obchodów 60-lecia nadania praw miejskich Hajnówce 6-latki gr IV przez tydzień zajmowały się tematyką: Hajnówka- moje miasto. Poznały legendę o Hajnówce i krótką historię miasta, rysowały herb miasta obecny oraz swoje propozycje innego herbu. W czasie spacerów obejrzały budynek dawnego kina " Leśnik" oraz najstarszej szkoły średniej w mieście/ technikum drzewne/. Zrobiły gazetkę z przyniesionych widokówek oraz album o Hajnówce. Nuczyły się piosenki o Hjanówce, do której dalsze zwrotki same układały zaispirowane sugestiami nauczycielki. Przygotowała A.Pieśluk

Żegnamy zimę - witamy wiosnę (galeria)

"Marzanko, Marzanko, zimy koleżanko, dzisiaj cię żegnamy, bo wiosnę witamy"- z takimi okrzykami wyruszyły dzieci w I dzień wiosny ulicami miasta- witać wiosnę- w Hajnówce. Niosły ze sobą własnoręcznie wykonaną słomianą kukłę- Marzannę i kolorowe bibułowe kwiaty. Nastroje i pogoda były typowo wiosenne.21.03.2011r. dzieci pożegnały zimę, a przywitały wiosnę. Z wykonaną przez 5-latki Marzanną wszystkie dzieci przemaszerowały ulicami miasta, a nastepnie wyrzuciły kukłę do śmietnika, aby nie zanieczyszczać rzeki i dbać o środowisko naturalne.

Gajowy z dąbrowy i wilczurek Hontaplurek (galeria)

"Gajowy z dąbrowy i wilczurek Hontaplurek"- to tytuł teatrzyku , który odbył się dnia 08.03.2011r. w naszym przedszkolu. Aktorzy z teatru "MARŻA" w zabawny sposób starali sie przekazać przedszkolakom jak należy właściwie zachowywać się w lesie oraz jak szanować przyrodę. Przedstawienie miało interesujacy przebieg , dzieci nie tylko oglądały, ale również brały w nim aktywny udział, tańcząc wspólnie z aktorami.

"Eko- bajka"- opowieści Matki Natury (galeria)

07.03.2011r. gościliśmy w naszym przedszkolu muzyków Filharmonii Białostockiej z audycją słowno-muzyczną pt:" Eko-bajka- opowieści Matki Natury". Audycja przybliżyła dzieciom treści ekologiczne podane w prosty, pełen humoru sposób. Za czasów naszych rodziców temat ekologii nie funkcjonował w świadomości społecznej. Dziś wiele organizacji oraz poszczególnych osób uważa, że temat ochrony przyrody powinien być omawiany jak najczęściej. Dlatego też chcieliśmy uświadomić dzieciom istnienie poważnych problemów, z jakimi zmaga się nasza planeta. Przesłanie bajki dotyczyło również dbania o najbliższe otoczenie: o przyrodę, nieśmiecenie w lesie, szanowanie roślin i zwierząt. Podczas audycji muzycy wykonali piosenki autorskie, zawierające treści ekologiczne.


Zabawy na śniegu (galeria)

"Park zimą"- wycieczka dzieci czteroletnich celem poznawania najbliższego środowiska przyrodniczego: określanie charakterystycznych cech zimy, zabawy na śniegu ( ślady, rozgrzewanie się itp.).Pani L.Zając

Smok Bartłomiej i ból brzucha (galeria)

01.03.2011r. gościliśmy w przedszkolu aktorów teatru ludowego "Ptaszyna" z teatrzykiem pt. "Smok Bartlomiej i ból brzucha". Była to wesoła i rozśpiewana opowieść o smoku obżartuchu i jego chorym brzuchu. Inscenizacja miała na celu zwrócenie uwagi na potrzebę prowadzenia zdrowego trybu życia: zdrowego odżywiania, mycia zębów, gimnastykowania się.

Płatki śniegu"- zabawy integracyjne (galeria)

Płatki śniegu- zabawy integracyjne z zakresu edukacji teatralnej, których celem było wzbogacanie wiedzy o teatrze, poszerzenia słownictwa dziecka oraz wspólnego spotkania się ze wszystkimi dziećmi .Czterolatki przedstawiły inscenizację słowno-muzyczno-ruchową "Płatki śniegu". Spotkanie prowadziła Pani L.Zając

CHOINKA w przedszkolu (galeria)

W dniu 18.01.2011r. w naszym przedszkolu odbył się BAL CHOINKOWY. W zabawie brały udział dzieci ze wszystkich grup. Do zabawy zachęcał Pan Marek Wąsik, który wymyślał też dzieciom różnorodne korowody i konkusy nagradzane słodyczami. W międzyczasie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia , grupowe i"Lustrzane odbicie" .

Wizyta Babć i Dziadków w grupie 5-6 latków (galeria)

W dniu 21.01.2011r. 5-6 latki z grupy V zaprosiły do przedszkola Babcie i Dziadków z okazji ich ŚWIETA. Przygotowały piosenki, wiersze i inscenizacje. Zprosiły też dziadków do wspólnych tańców i poczęstunku. Spotkanie było bardzo sympatyczne , miłe i wzruszające dla dziadków. Przygotowały nauczycielki H.Androsiuk i W.Szczerba

Dzień Babci i Dziadka w 4-lkatkach (galeria)

Dużo szacunku, czułości i wdzięczności otrzymali dziadkowie od 4 letnich wnuków z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyli goście oglądali przygotowany przez dzieci program artystyczny, brali również czynny udział w zabawie muzyczno-ruchowej. Życzenia, wręczone prezenty oraz wspólny poczęstunek zakończyły miłe spotkanie. Przygotwały panie D.Bortniczuk i L.Zając

Spotkanie z Babciami i Dziadkami w grupie 5-6 latków (galeria)

W dniu 21.01.2011r. w grupie 5-6 latków odbyło sie spotkanie z dziadkami z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały wystepy artystyczne, a potem wręczyły upominki i zaprosiły dziadków do wspólnej zabawy i poczęstunku.Przygotwały panie A.Pieśluk i G.Kułaj

Mała Śnieżynka poznaje Bożonarodzeniowe zwyczaje (galeria)

W dniu 18.01.2011r. gościliśmy w przedszkolu artystów Filharmonii Białostockiej z audycją słowno-muzyczną pt.:"Mała Śnieżynka poznaje Bożonarodzeniowe zwyczaje." Była to muzyczna opowieść o Śnieżynce, która spadając z nieba w czasie Świąt Bożego Narodzenia niespodziewanie spotyka swoich przyjaciół : Kota, Psa, Wronę i Bałwanka. Dzięki nim śniegowa dziewczynka poznaje piękne kolędy, nie tylko polskie oraz dowiaduje się mnóstwo ciekawych informacji o zwyczajach świątecznych, potrawach wigilijnych, postaci Świętego Mikołaja, prezentach. Wiosną,kiedy stopnieje śnieg Śnieżynka zamieni się w parę i znów uleci do nieba, obiecując jednak, że zimą powróci aby spędzić kolejne święta ze swoimi przyjaciółmi.

Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną 2011 (galeria)

16.01.2011r. w Hajnowskim Domu Kultury odbył sie Galowy Koncert Hajnowskich Spotkan z Kolędą Prawosławną. Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w przesłuchaniach i wyśpiewały III MIEJSCE. Gratulujemy. Dzieci z grup 5-6 latków przygotowały Panie H.Androsiuk, E.Kazimiruk i G.Kułaj

Świąteczne spotkanie z rodzicami (galeria)

W przedświątecznym czasie nauczycielki grupy 5-latków zaprosiły rodziców do przedszkola na zajęcie otwarte pt.:"Idą święta". Celem zajęcia było wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, a także utrwalenie tradycji i zwyczajów wigilijnych i bożonarodzeniowych. Na zajęciu rodzice wspólnie z dziećmi wykonali świąteczne stroiki z materiału przyrodniczego i nieużytków. Po zajęciu- wspólna biesiada przy światecznych ciasteczkach upieczonych wcześniej przez dzieci, ciastach , owocach i herbacie. Wytworzony świąteczny nastrój udzielił się każdemu, a wspólne kolędowanie przy dźwiękach akordeonu wprowadziło wszystkich w stan refleksji i zadumy. Na zakonczenie złozono sobie nawzajem świateczne życzenia. Przygotowały nauczycielki M.Nikonczuk i A.Suprun

Spotkanie z Panią psycholog (galeria)

16.12.2010r. w naszym przedszkolu odbyło sie spotkanie z panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Ewą Dmitruk. Tematem spotkania były "Psychologiczne potrzeby małego dziecka". W przyszłym roku zaplanowane sa też warsztaty z rodzicami i dziećmi. Serdecznie zapraszamy do współpracy rodziców , ponieważ na prawidłowym rozwoju Waszych dzieci zależy nam wszystkim.

Świateczne ciasteczka (galeria)

Dzieci z grupy 5-latków wraz z Panią Alą piekły świateczne ciasteczka. Wspólnie zarabiały ciasto, wałkowały i wycinały foremkami. Po upieczeniu ciasteczkami dzieci poczęstowały personel , a "świateczny "zapach roznosił sie po całym przedszkolu. Napewno po takich doświadczeniach będą pomagały mamom w światecznych przygotgowaniach.

" Poezja źródeł"- Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej (galeria)

10 grudnia 2010r. poraz VI w Hajnowskim Domu Kultury odbył się Wieczor Prawosławnej Poezji Religijnej.Przed publicznością wystąpili laureaci Konkursu Recytatorskiego Prawosławnej Poezji Religijnej p.t." Poezja źródeł", który odbył sie 30 listopada b.r. W kategorii przedszkoli I miejsce zajęła Marysia Tichoniuk, a wyróżnienie Weronika Sadowska - obie z grupy 5-latków.Udział w konkursie brał też nasz 6-latek Michał Iwaniuk . Gratulujemy Na zdjęciu jest laureatka wyróżnienia Weronika Sadowska.

Kolęda (galeria)

Dnia 10.12.2010r. gościł w naszym przedszkolu pan Andrzej Kozłowski ze swoimi "dziwnymi" instrumentami, na których grał melodie znanych wszystkim kolęd. Na oczach dzieci ze zwykłych ogórków, marchwi,papryki i pietruszki wyczarowywał niesamowicie brzmiące instrumenty. Grał kolędy na zwykłej pile do drewna, lince przywiązanej do blaszanej puszki, szklanej butelce bez dna i wazoniku . Najbardziej podobały się dzieciom instrumenty wykonane z orzechów kokosowych, na których zagrała "kokosowa orkiestra". Dzięki grze p.A.Kozłowskiego i śpiewaniu naszych dzieci zapanował w przedszkolu miły przedświąteczny nastrój. Przygotowała H.Androsiuk

Filharmonia Misia Haribo

Grupa 4-latków wzięła udział w konkursie "Filharmonioa Misia Haribo". Zadanie kon kursowe polegało na gromadzenie przez dzieci różnych przedmiotów z których udało by się wydobyć dźwięk i rytm. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do ozdabiania zgromadzonych przedmiotów, miały możliwość wykazazania się wyobraźnią, inwencją twórczą i kreatywnością.

Końcowym efektem naszych działań było zaprezentowanie przed rodzicami gry na przygotowanych instrumentach, które posłużyły nam jako akompaniament do śpiewanych piosenek oraz były podkładem muzycznym do jesiennych wierszy. Przygotowały Panie D.Borniczuk i L.Zając , Występ (galeria)

Nasze parasolki (galeria)

W grupie maluszków odbyły się bardzo ciekawe zajęcia plastyczne. Dzieci wykonywały parasolki z wycinanek i ozdabiały je według własnych pomysłów. Nastepnie bawiły się i prezentowały swoje prace. Ładne -prawda?. Zajęcia prowadziła Pani Aneta Jurczuk

Mikołajki w przedszkolu (galeria)

6 grudnia -w Mikołajki dzieci z całego przedszkola spotkały się z Mikołajem i jego pomocnicami.Goście przygotowali zabawy świąteczne, piosenki i słodki poczęstunek. Następnie Mikołaj poroznosił na sale upominki w postaci kolcków i ukladanek. Dzieci z grupy 5-latków także pomagały Świętemu Mikołajowi i przebrane za małe pomocnice częstowały wszystkie dzieci słodyczami.Przygotowane konkusy i zawody dały dzieciom wiele radości i zadowolenia.Wszystkie dzieci otrzymały prezenciki przygotowane przez rodziców, a maluszkom Mikołaj przyniósł prezenty podczas snu.Niespodzianka się udała. Dziękujemy za organizację imprezy młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i naszym Paniom wychowawczyniom. Dyrektor przedszkola

Wycieczka do Tęczowej Krainy (galeria)

7 grudnia dzieci z grupy 4 i 5-6 latków pojechały do Bielska Podlaskiego do Tęczowej Krainy na imprezę Mikołajkową. W programie znalazły się atrakcje takie jak: malowanie buziek, zabawy z chustą Klanzy,malowanie oraz oczywiście prezenty. Dzieci bawiły się w kulkach, na zjeżdżalni, w rurach, jeździły małymi samochodzikami i grały w mini piłkę nożną. Zabawa była wspaniała , a dzieci wróciły zadowolone - chociaż zmęczone.

Spotkanie z Panią stomatolog (galeria)

W październiku grupę 5-latków odwiedziła stomatolog, mama naszego Krzysia, Pani Joanna Omelianiuk. Dzieci zobaczyły jak prawidłowo szczotkuje się zęby i zapoznały sie z zasadami utrzymania higieny jamy ustnej. Spotkanie zakończyło się wspólnym myciem zębów. Dziękujemy Pani Joasi za spotkanie. Pani M.Nikonczuk i A.Suprun

O Żuberku Pompiku (galeria)

Dnia 23.11.2010r. w grupie 5-latków odbyło się spotkanie z autorem książeczek dla dzieci ,z serii poznającej przygody przesympatycznego Żuberka Pompika i jego rodziny , Panem Tomaszem Samojlikiem. Pan Tomasz przybliżył dzieciom sposób powstawania książeczek. Przeczytał także książeczkę o przygodach małego żuberka Pompika, a następnie dzieci kolorowały pastelami olejnymi małego bohatera. Dziękujemy- dzieci i panie oraz pani dyrektor.

Jesienne muzykowanie- spotkanie z rodzicami. (galeria)

25 listopada 2010r. w grupie 4-latków odbyło się spotkanie z rodzicami nazwane "Jesiennym muzykowaniem". Dzieci zaprezentowały zabawy improwizowane na tle muzyki, śpiewały piosenki, grały na instrumentach perkusyjnych i mówiły wiersze naśladując ich treść. Szczególne miejsce w przedstawieniu zajmował taniec z chustami "Jesienny wiatr" oraz piosenka "Przedszkolaczek" z akompaniamentem wykonanych przez dzieci instrumentów niemelodycznych.Przygotowały Panie z grupy D.Bortniczuk i L.Zając

Słodki podarunek. (galeria)

Dzieci z grupy 3-latków po zaadoptowaniu się w przedszkolu wzięły sie do pracy i nauki. W międzyczasie postanowiły zrobić swoim rodzicom słodką niespodziankę.Przygotowały czekoladowe ciasteczka, które same smarowały czekoladą i ozdabiały bakaliami , oczywiście nie obeszło się bez spontanicznej degustacji . Maluchy były bardzo dumne z przygotowania swojego pierwszego samodzielnego "posiłku".Przygotowała nauczycielka E.Wasiuk

"CYRK "FOCUS" w naszym przedszkolu (galeria)

27.10.2010r. do naszego przedszkola zawitał Miedzynarodowy cyrk "FOCUS" z Zamościa. W programie obejrzeliśmy m.in. iluzję w wykonaniu Pani Swietłany, popisy żonglerki, akrobacje z hula-hop. Rozśmieszał nas wesoły clown. Z zachwytem oglądaliśmy wystepy pieska (białego pudelka), królika, legwana, jazdę na malutkim roweryku, akrobacje i inne numery cyrkowe. A wszystko to odbywało się w rytm popularnej muzyki rozrywkowej. Przygotowała E.Wasiuk

"Przedszkolaki w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Hajnówce." (galeria)

O tym, do czego służą urzędy pocztowe i kto w nich pracuje, dowiedziały się przedszkolaki z grupy IV i V podczas wycieczki w dniu 19.10.2010r. do Urzędu Pocztowego nr 1 w Hajnówce. Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła dzieciom pracownica Poczty Polskiej S.A. Pani Anna Nowicka. Przedszkolaki miały okazję zaobserwowania, w których okienkach interesanci dokonują opłat, jak wysyłają listy/ zwykłe i polecone/ oraz w jaki sposób nadają paczki i przesyłki. 5-6 latki przebywały też w pomieszczeniu, gdzie sortuje się listy. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały kolorowe baloniki oraz obrazki do kolorowania. Pani W.Szczerba

"Muzyczna podróż Karolinki." (galeria)

W dniu 08.10.2010r. gościliśmy w przedszkolu muzyków z Fiharmonii Podlaskiej z audycją słowno- muzyczną pt." Muzyczna podróż Karolinki".Audycja miała na celu nauczenie dzieci rozponawania różnych rodzajów muzyki. Artyści omawiali różne jej rodzaje wykonując przykłady muzyki ludowej, klasycznej, kościelnej , orientalnej oraz muzyki popularnej dla dzieci. W trakcie audycji dzieci poznały wiele przygód małej Karolinki, a towarzysząc jej w różnych sytuacjach z codziennego życia mogły wysłuchać wielu utworów muzycznych, ilustrujących calą opowieść. Na zakończenie audycji dzieci usłyszały fragmenty różnych utworów. Zadaniem dzieci- słuchaczy było odgadnięcie danego utworu(np. piosenka "Krakowiaczek jeden", utwór"Dla Elizy", "Ave Maria",Chizinka, Biedroneczki.)

"Warzywa na scenę." (galeria)

Dzieci z grupy 5-latków wykonały kukiełki z naturalnych okazów warzyw oraz tworzywa przyrodniczego.Wszystkie miały możliwość rozwijania samodzielności i budowania poczucia własnej wartości poprzez samodzielne działanie i tworzenie. Po skończonej pracy nastąpiło wspólne oglądanie wykonanych przez dzieci kukiełek oraz improwizowanie dialogów między kukiełkami. Był to wesoły wstęp do teatrzyku kukiełkowego.Prowadzenie Pani M.Nikonczuk

"Co lubimy jeść jesienią?" (galeria)

"Sałatka jarzynowa,tak bardzo smaczna jest i zdrowa, a jeśli kolego tego nie wiesz, to możesz kłopoty mieć...." 6- latki z grupy IV o tym wiedzą i zrobiły przepyszą sałatkę jarzynową, którą poczęstowały pracowników przedszkola, a potem same degustowały. Nawet niejadki próbowały.Pani A.Pieśluk

"Sałatka owocowa." (galeria)

Dzieci z grupy 5-latków przygotowały przepyszną sałatkę owocową. Same, pod opieka Pani Mirki i Pani Irenki, segregowały owoce, myły je, kroiły i mieszały.Przy pięknie nakrytych stolikach zjadły sałatkę, a potem poczęstowały inne panie. Po skończonym posiłku oczywiście posprzatały. M.Nikonczuk

"Szukamy skarbów Pani Jesieni." (galeria)

Pierwszy dzień "kalendarzowej" jesieni -23.09. powitał nas pięknym słońcem. Korzystając z okazji , 2 grupy 5-6 latków wraz z Paniami wybrały się do parku miejskiego w poszukiwaniu "darów jesieni" i jej oznak.Tutaj dzieci zachwycały się pieknem otaczającej przyrody ; rozpoznawały i nazywały drzewa, słuchały głosów ptaków, a także bawiły sie w "berka' i "chowanego". Do kącika przyrodniczego zebrały cenny materiał: kolorowe liście, żołędzie, kasztany.... W drodze powrotnej odpoczęły przy wesołym miasteczku, które rozłożyło sie w parku.Przygotowała W.Szczerba

Bądźmy bezpieczni. (galeria)

W dniu 22 września nasze przedszkole odwiedziły Panie policjantki z Komendy Powiatowej Policji. Sierżant Wencka i stażystka Siemion podczas spotkania przekazały dzieciom wiele cennych informacji n.t. bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach. Przedszkolaki już wczesniej, w ramach realizacji programu "Bezpieczny przedszkolak", poznały wiele zasad dotyczących ostrożności. Obecnie poznały podstawy uważnego poruszania się w drodze 'do' i 'z' przedszkola, wykazywały sie dużą znajomością podstawowych znaków drogowych, wiedziały kto to jest "obcy" i jak przyjąć pozycję "żółwia", gdy zagraża agresywny pies. Aby być widocznym na ulicy i drodze, wszystkie dzieci otrzymały w prezencie znaczki "odblaskowe misie". W podziękowaniu za wspólne spotkanie wykonano zdjęcia, a starszaki wręczyły kwiaty paniom policjantkom. Przygotowała W.Szczerba

"Maluszki zwiedzają przedszkole." (galeria)

Najmłodsi nasi wychowankowie -"Maluszki" zwiedzają pomieszczenia przedszkola. Najpierw odwiedziły Panie kucharki, które pokazały im jak gotują smaczną zupę. Potem trafiły do Pani dyrektor i innych sal przedszkolnych. Mimo, że wszystko jest im nowe ,wcale nie bały się wyjść ze swojej sali , widać to po ich minkach.

"Wróciliśmy do przedszkola." (galeria)

Po długich wakacjach i wypoczynku wróciły dzieci do przedszkola. Korzystając z pieknej pogody bawią się całymi dniami na placu przedszkolnym.Urzadzenia terenowe wszystkie są sprawne więc można bepiecznie z nich korzystać.