ROK 2009/2010


Wizyta w szpitalu (galeria)

W dniu 11.06.2010r. dzieci z grupy 5-6latków odwiedziły oddział rehabilitacji dziecięcej w Szpitalu Powiatowym w Hajnówce. Dzieciom opowiadała i z dziećmi ćwiczyła Pani mgr Joanna Tołwińska, koordynator ośrodka rehabilitacji dzieci. W kolorowych pomieszczeniach i na ciekawych przyrządach rehabilitacja przebiega weselej, a miła "Pani rehabilitantka" wprowadza uśmiech na twarzy dziecka. Dziekujemy za zaproszenie i przemiłą wizytę. Przygotowała E.Wasiuk.

"O złotą różdżkę Dobrej Wróżki"- konkurs recytatorski. (galeria)

Dnia 17.06.2010r. w HDK odbyły się eliminacje powiatowe do konkursu recytatorskiego" O złotą różdżkę Dobrej Wróżki". Z naszego przedszkola udział wzięło czworo dzieci: Ola Suchodoła - recytowała wiersz "Różowe okulary", Patryk Tuszyński-wiersz J.Tuwima "Koziołeczek"/ z grupy 5-6 latków/, Wiktoria Pawłowska- wiersz J Brzechwy "Żuraw i czapla" oraz Dominik Topolski- wiersz J.Brzechwy "Włos"/ z grupy 6-latków/. Najlepszą okazała się Wiktoria Pawłowska, która zajęła II miejsce. Gratulujemy wszyskim uczestnikom konkursu. Brawo!

CALINECZKA - przedstawienie dla uczniów klasy 1 Szkoły Podstawowej Nr 2 (galeria).

W dniu 07.06.2010r. gościliśmy w przedszkolu naszych absolwentów z ubiegłego roku, uczniów klasy 1 Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce, które przybyły ze swoją wychowawczynią Panią Ewa Jabłońską. Przedstawienie słowno-muzyczne pt:"Calineczka" przygotowały dzieci z grupy 5-6 latków pod opieką Pani Eli Wasiuk .Wszystkim widzom bardzo podobały się występy dzieci, były brawa i słodkości.

Dzień Dziecka w "Wiosce indiańskiej (galeria)

Z okazji Dnia Dziecka grupy 4-5-6 latków uczestniczyły w wycieczce do "Wioski indiańskiej", która znajduje się niedaleko Białegostoku. W "tipi" , czyli namiotach- domach Indian, dzieci słuchały ciekawych opowieści przewodnika o zwyczajach i zasadach panujących wśród tej społeczności. Przedszkolaki brały udział w atrakcjach takich jak: strzelanie z łuku, "colta' do tarczy, rzucanie piłeczkami. Panie również popróbowały swoich umiejętności w konkurencji rzucania "piłeczek", które okazały się być prawdziwymi jajkami.! Pobyt zakończył się pieczeniem kiełbasek na ognisku oraz zakupieniem ciekawych pamiątek. Przygotowała W.Szczerba

"Dzień Mamy." -grupa III (galeria)

Dnia 26.05.2010r. dzieci z grupy 5 latków wraz z mamami obchodziły uroczyści Dzień Mamy. Po montażu slowno-muzycznym dzieci bawiły sie wspólnie z mamami. Na koniec odbył się wspólny , slodki poczęstunek. Dzieci wręczyły mamom laurki i własnoręcznie wykonane kwiatki. Przygotowała A.Pieśluk.

Wizyta w straży pożarnej (galeria)

W dniu 30.04.2010r. dzieci z grupy V- 5-6 latków odwiedziły strażaków w ich miejscu pracy. Strażacy pokazali dzieciom sprzet jakiego używają do ratowania ludzi i mienia. Wszyscy byli bardzo zainteresowani ciężką i odpowiedzialną pracą strażaków i z okazji zbiżającego się święta patrona strażaków św. Floriana podarowały własnoręcznie wykonane prace plastyczne o tej właśnie pracy. Na koniec wizyty dzieci "uniosły się w chmury" na podnośniku i mogły obserwowac panoramę miasta. Bylo super. H.Androsiuk

Nagroda za piekne śpiewanie (galeria)

07.05.2010r. to dzień szczególny dla Sylwestra Kucharewicza z grupy IV-5-6latków. Wystapił on na XVIII Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Przedszkolaka w Białymstoku "Mama, tata i ja" z piosenką "Di,li,di,li,kle" prezentując swoje zdolności i zamiłowania muzyczne. Kibicowały mu na miejscu: mama i Pani Lucynka . Gratulujemy Sylwkowi i życzymy dalszych sukcesów w śpiewaniu.L.Zając

Ali Baba (galeria)

06.05.2010r. gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów teatru "Pod orzełkiem" z przedstawieniem pt."Ali Baba". Spektakl pięknych lalek i scenografii wprowadził widzow w krainę baśni tysiąca i jednej nocy. Rodzeństwo, brat i siostra śnia ten sam sen. Sypialnia przekształca się kolejno w dom Ali Baby, las, więzienie i czarodziejski SEZAM. Spektakl utrzymany był w konwencji zabawy, dlatego do gry na scenie zapraszane były dzieci z widowni. Muzyka i wartka akcja skrzyły sie humorem i dopełniły całość.

W bibliotece - 3 spotkanie (galeria)

Przemiłe Panie bibliotekarki tak dobrze i gorliwie zajmowały się nami podczas spotkań w bibliotece , że postanowiliśmy z dziećmi /grupa IV 5-6latki/ , że to my tym razem zajmniemy sie nimi, a one odpoczną. Dzieci dały wspaniały wystep- pokaz tańców( z chustami, kołami, pokaz płaszczy przeciwdeszczowych, wykonanych przez dzieci oraz aerobiku), których nauczyły się w przedszkolu. Pani Agnieszka i Ewa były zachwycone i oczarowane tańcami i sprawnością dzieci. Na ostatnim - 4 spotkaniu Panie przygotowały dzieciom zagadki na temat bajek. Wszystkie zagadki zostały odgadnięte bez problemu, a na pożegnanie wszyscy dostaliśmy piękne zakładki do książek. I tak zakończyła się nasza przedszkolna przygoda z biblioteką. Dziękujemy Paniom z biblioteki.Wizyty odbyły sie w dniach 26.02.2010r. i 16.04.2010r. Przygotowała nauczycielka E.Wasiuk

Calineczka (galeria)

W dniu 20.04.2010r. dzieci z grupy 5-6 latków przedstawiły w bibliotece teatrzyk-spektakl muzyczny "Calineczka" dla uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 6.Zaproszonym gościom bardzo podobał się nasz spektakl. Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami i przepysznymi czekoladowymi cukierkami od Pań bibliotekarek. Przygotowała nauczycielka E.Wasiuk

Hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem (galeria)

Dzieci z naszego przedszkola złożyły hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, złożyły kwiaty, zapaliły znicze i w milczeniu stali przez chwilę.

Od ziarenka do bochenka (galeria)

19.04.2010r. dzieci oglądnęły spektakl edukacyjny pt.:"Od ziarenka do bochenka" w wykonaniu Teatru Ludowego Ptaszyna.

Mama tata i ja (galeria)

W dniu21.04.2010r. w HDK odbył sie konkurs piosenki przedszkolaka 'Mama tata i ja". Udział wzięły :Dąbrowska Wiktoria z grupy 6 latków, która zdobyła wyróżnienie , Majka Wasiluk też z 6 latków i Sylwester Kucharewicz -5 latek nagrodzony wyjazdem na dalsze eliminacje do Białegostoku .GRATULUJEMY WSZYSTKIM.

Marcowa kasza (galeria)

W dniu 25.03.2010r. w Przedszkolu Nr 3 odbyło sie rozstrzygniecie konkursu plastycznego "Marcowa kasza". Dzieci z naszego przedszkola zdobyły nagrody i otrzymały drobne upominki, brału udział we wspólnej zabawie i poczęstunku. II nagrodę zdobyła Marysia Tichoniuk z grupy 4 latków. Gratulujemy.

Zajęcia otwarte z języka angielskiego w grupie 5 i 6 latków (galeria)

25.03.2010r. w grupach 5 -6 latków odbyły sie zajęcia otwarte dla rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia z języka angieskiego. Zajęcia przygotowała i prowadziła lektorka Pani Kasia Wasilewska.

Wizyta Księcia Karola w Białowieży (galeria)

Magiczne wesołe czarowanie- spotkanie z czarodziejem i wróżką (galeria)

W dniu 12.03.2010r. gościliśmy w przedszkolu czarodzieja i wróżkę ze studia rtystycznego "Apollino", który pokazywał dzieciom sztuczki iluzjonistyczne. Dzieci same mogły "poczarować", a zabawa byla na "102".

Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 (galeria)

Dnia 15.03.2010r. gośćmi naszego przedszkola byli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Hajnówce, którzy przyszli ze swoimi wychowawczyniami, aby zaprezentować swoją szkołę przyszłym uczniom. Opowiedziały 6 latkom co dzieje się w szkole, jakie odbywają się zajęcia pozalekcyjne. Zaprezentowały krótki program artystyczny:wierszyk , tańce afrykańskie i współczesne.Pokaz był piekny, a dzieci były bardzo zaciekawione. Panie 6 latków umówiły się już na wycieczkę do szkoły, aby zobaczyć jak wygląda klasa szkolna i jak odbywa się lekcja . Dziekujemy.

Zielony ogródek (galeria)

Grupa 5-6 latków postanowiła założyć "zielony ogródek'". Dzieci posadziły w pojemnikach: cebulę, pietruszkę i fasolę.Teraz będą pielęgnować swoje sadzonki i obserwować jak rosną, a szczypiorek zostanie pokrojony na kanapki.

W magicznym ogrodzie baśni (galeria)

Dnia 19.02.2010r. w naszym przedszkolu gościliśmy Teatr "Maska" z Krakowa, który wystąpił z przedstawieniem teartalnym pt.:" W magicznym ogrodzie baśni".

Gwiezdnym szlakiem czyli podróż po Europie (galeria)

W przedszkolu , w dniu 08.03.2010r. , gościliśmy aktorów Studia Artystycznego"Magik" z Białegostoku z przedstawieniem pt.:"Gwiezdnym szlakiem czyli podróż po Europie".

Fryderyk Chopin wybitny polski pianista i kompozytor (galeria)

W dniu 09.03.2010r. aktorzy Filharmonii Podlaskiej wystąpili z audycją słowno-muzyczną pt:"Polskie tańce ludowe inspiracją w muzyce Fryderyka Chopina. Rok Chopinowski 2010. Audycja przyblizyła postać i bogata twórczość wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. W roku 2010 będziemy obchodzić 200 rocznię Jego urodzin. Muzycy wykonali utwory kompozytora inspirowane polska muzyka ludową: mazurki, oberki, polonez, kujawiak. Podczas audycji artyści przybliżyli dzieciom wazniejsze wydarzenia z życia pianisty i kompozytora oraz okoliczności w których powstały jego kompozycje.

Spotkanie ze strażakiem (galeria)

W ramach realizacji tematyki" Zawody nie tylko dla kobiet" zorganizowano w przedszkolu spotkanie z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej ogniomistrzem Dariuszem Bogacewiczem. Zapoznał on  z zagrożeniami pożarowymi, przestrzegał dzieci przed niebezpiecznymi zabawami w niedozwolonych miejscach. Odbył się również pokaz sprzętu strażackiego i wyposażenia bojowego wozu.

Sałatka (galeria)

Sałatka , sałatka owocowa - tak smaczna jest i zdrowa  w wykonaniu 5 latków. Smacznego!

2010 - Rok Chopinowski- wycieczka do biblioteki (galeria)

Dzieci z grupy 5-6 latków odwiedziły Miejską Bibliotekę, gdzie odbył się pokaz multimedialny, na którym zapoznano dzieci z życiem i twórczością słynnego kompozytora Fryderyka Chopina. Rozwiązywano  również  zagadki związane z formą muzyczną i rodzajami utworów pianisty. Na koniec dzieci rysowały" muzykę" zainspirowaną utworami F. Chopina. Program przygotowała i prowadziła Pani Agnieszka Kazberuk.

Poznajemy bliżej zwierzęta i spróbujemy je lepiej poznać (galeria)

Dzieci z kółka ekologicznego "Ekoludek" uczestniczyły w zajęciach warsztatowych ,na których poznawały bliżej różne zwierzęta. Najpierw podawały nazwy zwierząt z ilustracji i następnie próbowały ułożyć krótką wypowiedź zwierzęcia o sobie. Potrafią w wyodrębnić wśród zwierząt: zwierzęta żyjące w lasach, w pobliżu człowieka podlegające ochronie oraz zwierzęta pożyteczne. "Zwierzenia zwierząt"- dzieci miały za zadanie opracować wypowiedź wybranego zwierzęcia o sobie. "Co czuja zwierzęta?"- często nasze sądy o zwierzętach są krzywdzące więc dzieci  układały życzenia skierowane do ludzi. Następnie w grupkach rysowały jakie są perspektywy dla świata:

1. świat ludzi dbających o przyrodę,

2. świat smutny i szary, w którym przyroda się nie liczy. Dzieci potrafiły wczuć się w "nastrój" danego zwierzęcia oraz zgodnie pracować w grupie.

 Maluszki w kuchni (galeria)

MALUSZKI zwiedziły kuchnię: oglądały wyposażenie, rozpoznawały i nazywały znajdujące się tam przedmioty służące do przygotowania posiłków. Obserwowały Panie kucharki przy pracy, rozmawiały na temat posiłku, który był przygotowywany. Pytały jak Pani kucharka przygotowuje smaczne kotleciki mielone. Dzieci były zainteresowane każda rzeczą znajdującą się w kuchni.

Jak dokarmiamy ptaki w zimie? (galeria)

"Ekoludki" zastanawiały się - Jak będziemy dokarmiali ptaki  w zimie?. Zgromadziły spore zapasy nasion słonecznika, lnu, maku. Przyniosły także różnego rodzaju kasze, słoninkę oraz smalec. Dzieci zmieszały smalec z ziarnami zbóż, a następnie nałożyły do pustych opakowań po jogurtach i siatkach po owocach. Tak przygotowane ptasie pyszności zawiesiły na drzewie za oknem swojej sali. Zimowi goście sami przylecą do przygotowanych karmników, a wesołym świergotem podziękują za smaczny poczęstunek. D.Borniczuk -opiekunka koła "Ekoludek".

Zapobiegamy pożarom (galeria)

W ogólnopolskim konkursie plastycznym "Zapobiegamy pożarom", organizowanym przez Straż pożarną, wyróżnienie zdobył Kacper Miszczuk z grupy 6-latków.  GRATULUJEMY!

Wizyta w kuchni (galeria)

Dzieci z grupy II-4latki odwiedziły Panie kucharki, które pokazały im jak pracuje się w kuchni i co dobrego gotują dzieciom.

Smakowite kanapki (galeria)

Po wizycie w kuchni 4 latki same /pod opieką Pani Ali/ zrobiły przepyszne ,smakowite kanapeczki z wędlinką, serkiem, rzodkiewkami i szczypiorkiem. Wszystkim smakowały własnoręcznie przygotowane kanapki. Smacznego.

Tłusty czwartek (galeria)

W  tłusty czwartek należy jeść pączki i faworki, więc w całym przedszkolu na podwieczorek serwowano pączki, a 5-6 latki ucztowały również przy faworkach. Smakowały" delicje" wszyskim dzieciom.

Dzień Babci i Dziadka w 6 latkach (galeria)

Babcia i Dziadek te serdeczni przyjaciele wnucząt. Dają radość i szczęście, łatwo znajdują wspólny język, wymyslają fantastyczne zabawy swoim kochanym wnukom. Za troskliwą opiekę, cierpliwość, wyrozumiałość i serce- jak co roku dziękowały Babciom i Dziadkom w Dniu Ich Święta.  100 lat .

 Dzień Babci i Dziadka (galeria)

Dnia 22.01.2010r. w grupie 5 latków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci przygotowały część artystyczną i laurki , za co otrzymały gorące oklaski od dziadków i babć oraz podziękowania w postaci słodyczy. Na zakończenie wszyscy zasiedli do stołów , aby wspólnie wypić goracą herbatkę ze słodkim "co nie co". Z relacji babć wiemy, że uroczystość wywołała u niektórych duże wzruszenie.

 Dzień Babci i Dziadka w 4 latkach (galeria)

Z okazji Dnia Babci i Dziadka 4 latki przygotowały swoim dziadkom i babciom uroczystość, śpiewały piosenki, mówiły wierszyki. Dziadkowie i Babcie byli bardzo wzruszeni, a na koniec wspólnie bawili się przy muzyce.

Jesień wokół nas (galeria)

Mając na uwadze ogromny potencjał możliwości  tkwiący w naszych dzieciach, nauczycielki grupy 4-latków zorganizowały konkurs plastyczny pod hasłem "Jesień wokół nas". Prace plastyczne były wykonane różną techniką, brano pod uwagę oryginalność,  materiał użyty do pracy, walory artystyczne i estetyczne pracy. Celem konkursu było rozbudzenie fantazji twórczej dzieci, zaspokojenie potrzeby emocjonalnego związku z rodziną tworzenie atmosfery radości i zadowolenia ze wspólnie wykonanej pracy oraz rozwijanie wrażliwości dzieci na otaczające je środowisko. Prace były wykonane przez dzieci w domu pod kierunkiem rodzica. Na rozstrzygnięcie konkursu przybyli rodzice, którzy na początku oglądnęli występ swoich pociech pt. "Pożegnanie jesieni". Następnie odbyły się warsztaty pod kierunkiem Pani Ewy Moroz-Keczyńskiej, pracownika Białowieskiego Parku Narodowego, która zachęciła rodziców do wspólnej pracy ze swoim dzieckiem. Wspólnie rozwiązywano zagadki przyrodnicze ciesząc się przy tym ogromnie. Potem Pani dyrektor z Paniami wręczała dyplomy i nagrody. Wszystkie prace zostały nagrodzone, a kilka szczególnie podobały sie jurorom. Były to prace : Weroniki Sadowskiej z mamą, Krzysia Omeljaniuka z tatą, Sebastiana Siekana i Michaliny Szymańskiej oraz Weroniki Wakulińskiej, Patrycji Kosteckieji Marty Bondaruk. Wszystkie prace byli przepiękne i można je oglądać w przedszkolu.

Hajnowskie spotkania z kolędą prawosławną (galeria)

W dniach 14 i 15.01.2010r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się " Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną". Dzieci z grupy kolędniczej "Śnieżynka" zdobyły wyróżnienie.

Bajkowa szopka (galeria)

   W dniu 14.12.2009r. gościliśmy w przedszkolu aktorów teatru "Pod Orzełkiem" z pięknym przedstawieniem pt. "Bajkowa szopka." Dzieci w bajkowy sposób zostały zapoznane z historia Świąt Bożego Narodzenia. Czynnie włączały się do opowiadania aktorów, a także śpiewały fragmenty kolęd.

Spotkanie z policjantem ( galeria)

Dbając o bezpieczeństwo dzieci, od lat współpracujemy z Powiatową Komendą Policji w realizacji programu "Bezpieczny Przedszkolak." W listopadzie gościliśmy w naszym przedszkolu funkcjonariuszy policji. Zwrócili oni uwagę na takie sytuacje życiowe, w których należy zadbać o bezpieczeństwo własne i innych. Wskazywali sposoby, jak należy to czynić.18 grudnia, na zaproszenie policji braliśmy udział w pokazie tresury i umiejętności psów "pracujących" na potrzeby policji. Było to niezapomniane przeżycie. Jesteśmy pełni uznania dla psów, ich opiekunów i pozoranta. Program "Bezpieczny Przedszkolak " realizuje nauczycielka W.Szczerba.

Parada pluszowych misiów (galeria)

Następnym etapem obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia była parada przedszkola za swoimi ulubieńcami  pluszakami. Wspólny  przemarsz dzieci ulicami miasta wzbudził zaciekawienie przechodniów. Dzieci z entuzjazmem wyrażały swoje emocje, śpiewały piosenkę "Jadą jadą misie". W szatni została wyeksponowana wystawa prac dzieci ze wszystkich grup , którą mogli podziwiać rodzice i inni goście przedszkola. Realizacja projektu przyczyniła się do integracji dzieci przedszkolnych, wzbudziła ciekawość poznawczą w obrębie literatury dziecięcej i wzbogaciła wiedzę na temat świata przyrody. Projekt opracowały i wprowadzały w życie nauczycielki D. Bortniczuk i L. Zając, a pomagały wszystkie nauczycielki przedszkola.

Światowy Dzień Pluszowego Misia (galeria)

Dnia 25.11.09r. pobyt dzieci w przedszkolu rozpoczęto obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci gromadziły ulubione maskotki , o których opowiadały i z którymi przeżywały radosne i smutne chwile. Przynosiły Baloniki z wykonaną przez siebie postacią "solenizanta" misia. Dowiadywały się od Pań historii powstania pluszowego misia. Prezentowały swoje prace przygotowane na tę okazję, śpiewały piosenki, recytowały wiersze w swoich grupach, Za wspólnie spędzone dni  z pluszowym misiem każda grupa otrzymała słodki "prezencik'.

Jakie wieści niesie wiatr w stumilowym lesie? (galeria)

Dzieci z całego przedszkola włączyły się do wykonywania prac plastycznych o aktualnie omawianej tematyce - Dni Pluszowego Misia. Podejmowane przez dzieci zadania były zainspirowane : literaturą dziecięcą A. Milne "Kubuś Puchatek", muzyką Disneya  "Zabawy z muzyką 'Kubusia Puchatka" oraz zabawami ruchowymi np. "Małe i duże misie", "Sen niedźwiedzia". Dzieci wykonały plakaty, pokolorowały sylwety postaci bajkowych ,a także lepiły z plasteliny oraz tworzywa przyrodniczego ulubionych bohaterów. Uwieńczeniem działań plastycznych była wspólna praca wykonana na płótnie odzwierciedlająca wiedzę, umiejętności spostrzeżenia zdobyte w trakcie całego cyklu zajęć.

Wesoło dzieciom w gromadce misiów (galeria)

Dnia 12.11.09r.w ramach realizacji projektu odbyło się spotkanie starszaków z maluszkami, którego celem było podejmowanie działań skierowanych na stymulację sfer poznawczych dzieci oraz na przyjmowanie postawy twórczej w różnych formach ekspresji np. ruchowo- muzycznej, zabaw relaksacyjnych, naśladowczych, dydaktycznych i zagadkach.

Czy to jutro czy to dziś zawsze jest potrzebny miś (galeria)

Realizując zamierzenia  z projektu " Dni Pluszowego Misia" zorganizowano cykl zabaw metodami aktywizującymi z różnorodnych obszarów edukacyjnych. Do zajęć wykorzystano między innymi gimnastykę w/g Ruchu rozwijającego W. Sherborne pt: "Gimnastyka w stumilowym lesie", elementy relaksacji opartej na treningu autogennym w wersji A. Polender "Spotkanie z misiem Puchatkiem". Dużą radością cieszyły się "Dziecięce masażyki" w/g M. Bogdanowicz oraz elementy zabaw z zastosowaniem metody twórczej Labana.

Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem (galeria)

W trakcie wspólnych spotkań nauczycielki cyklicznie zapoznawały dzieci z literackimi przygodami Kubusia Puchatka autorstwa A.Milne oraz jego przyjaciółmi. Odbyły się urozmaicone zabawy ruchowe, muzyczne i dydaktyczne. Za aktywny udział w zabawach dzieci otrzymały drobne prezenty.

Dzień Pluszowego Misia (galeria)

" Dni Pluszowego Misia" to projekt edukacyjny realizowany w dniach 3.- 25.11.2009r., którego odbiorcą były dzieci ze wszystkich grup wiekowych naszego przedszkola. Celem powyższych przedsięwzięć  było rozbudzenie ciekawości poznawczej w obszarze przyrodniczym, rozwijanie zainteresowań literaturą oraz stwarzanie różnorodnych sytuacji integrujących dzieci. Pierwszy etap rozpoczął się gromadzeniem informacji o niedźwiedziach / wiersze , piosenki/, przynoszeniem ulubionych przedmiotów związanych z misiami- zorganizowanie wystawy "W stumilowym lesie".

Zajęcia w bibliotece (galeria)

Druga wizyta w bibliotece była również bardzo udana. Dzieci miały za zadanie narysować kredkami świąteczny obrazek. Prace okazały się bardzo ciekawe, kolorowe i podobały się wszystkim. Wszystkie prace będą eksponowane na specjalnej wystawie w bibliotece. Warto je obejrzeć. Inspiracją do rysowania były książki o tematyce świątecznej /dzieci oglądały/ oraz " Zadyma Mikołaja", która przeczytała Pani bibliotekarka . W trakcie twórczości plastycznej dzieci Śpiewały piosenki o tematyce zimowej i świątecznej, a niektóre popisywały się swoim talentem twórczym i recytowały wiersze lub krótkie bajki własnego autorstwa. Kolejne spotkanie z biblioteką juz wkrótce./Bibliotekę odwiedzają dzieci 5-6 latków.

Zajęcia otwarte w 5-6 latkach (galeria)

W dniu 07.12.2009r. w grupie 5-6 latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt." W poszukiwaniu upominków od świętego Mikołaja." Zajęcia objęły wszystkie obszary edukacji przedszkolnej, a zajęcia prowadziła Pani Ela.

Mikołajki w przedszkolu (galeria)

6 grudnia wszystkie grupy przedszkolne odwiedził  MIKOŁAJ.  Najpierw obszedł przedszkole dookoła, pozaglądał w okna, a potem był gościem w 4 i 6 latkach. Dzieci przyjęły go bardzo serdecznie: recytowały wiersze , śpiewały piosenki i tańczyły. Wszystkie dzieci otrzymały prezenciki.

Wizyta w bibliotece (galeria)

Grupa 5-6 latków odwiedziła bibliotekę miejską /wypożyczalnię książek dla dzieci. Dzieci zapoznały sie z Paniami bibliotekarkami, które opowiedziały dzieciom co można robić w takim miejscu jak wypożyczalnia książek. Opowiadały bardzo ciekawie o książkach z literatury dziecięcej, pokazywały ciekawe pozycje te stare tytuły i te najnowsze. Tak bardzo dzieciom spodobało się to spotkanie, że już umówiły się na kolejne. Następnym razem dzieci będą bawiły się! okazuje się, że w bibliotece można nie tylko czytać lub wypożyczać książki .

Nuty ruszają w świat (galeria)

W dniu 24.11.2009r. gościliśmy w przedszkolu muzyków z Filharmonii Podlaskiej z audycją słowno- muzyczną pt.: "Nuty wyruszają w świat." Audycja opowiadała o tym jak mieszkające na pięciolinii nuty są znudzone tym, że muszą ciągle przebywać w tym samym miejscu i postanawiają wyruszyć w muzyczną podróż po świecie. Każda z nich chce odwiedzić swoje koleżanki mieszkające w innych krajach. Nuta C wybiera się do Czech, nuta D do Danii, Nuta E do Emiratów Arabskich, Nuta F odwiedza Francję, nuta G wyrusza do Gracji, nuta A do Argentyny zaś nuta H do Hiszpanii. Wspólnemu podróżowaniu towarzyszy wesoła piosenka śpiewana razem z dziećmi. Audycja miała na celu przypomnienie nazw poszczególnych dźwięków na pięciolinii oraz zapoznanie z tematami muzycznymi różnych krajów świata. Jak widać wszyscy bawili się wspaniale.

Spotkanie z panem leśniczym (galeria)

W ramach realizacji projektu  "Dni Pluszowego Misia" dnia 23.11.2009r. odbyło sie spotkanie z leśniczym Panem M. Mackiewiczem, który zapoznał dzieci z życiem i obyczajami zwierząt  zamieszkujących nasze lasy. Najwięcej informacji dzieci otrzymały o niedźwiedziu brunatnym: o sposobie żywienia i trybie życia. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści Pana leśniczego

Gramy na tym co mamy (galeria)

16.11.2009r. gościliśmy w naszym przedszkolu Pana A. Kozłowskiego, który od lat przyjeżdża do nas z ciekawymi przedstawieniami. Grał już na rurach, na doniczkach, a teraz  zagrał na tym "co miał" czyli na pile, na czajniku z wodą , na gumowym wężu, na pudełku i na wielu innych przedmiotach. Dzieci z dużym zaciekawieniem przyglądały się występowi Pana Andrzeja, a następnie same stworzyły zespół i zagrały na tym "co miały". Wszystkim bardzo podobał się występ małych wykonawców.

Wiwat zielony las (galeria)

W dniu 04.11.2009r. gościliśmy w przedszkolu aktorów teatru "Prekursor" z Krakowa z przedstawieniem pt. "Wiwat zielony las".    Poprzez ciekawą formę przekazu jaką  jest teatrzyk dzieci dowiedziały się o poprawnych zachowaniach proekologicznych. Aktorzy potrafili nawiązać kontakt z dziećmi. Dzieci były zaangażowane do czynnego udziału w spektaklu.

Pokaz mody przeciwdeszczowej (galeria)

Grupa 5-6 latków przygotowała pokaz mody płaszczy przeciwdeszczowych, samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych.   Dzieci prezentowały swoje stroje "na wybiegu", jak prawdziwe modelki i modele. Wszystkie stroje podobały się pokazującym  i  oglądającym. Publiczność  żywo oklaskiwała prezentujących modę.

Zwiedzamy Muzeum w Białowieży  (galeria)

Następnym etapem wycieczki z edukacji ekologicznej było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały ekspozycje zwierząt i roślin oraz chętnie słuchały bardzo interesujących opowieści ze świata przyrody Puszczy Białowieskiej.  Zwiedzanie ekspozycji było urozmaicone różnymi zabawami naśladowczo- ruchowymi, zagadkami i ćwiczeniami słuchowymi. Efektem wyjazdu było wzbogacenie wiedzy i doświadczeń dziecka o najbliższym środowisku- naszej Puszczy  Białowieskiej. Wyjazd pobudził dziecięcą wyobraźnię i zachęcił do podejmowania dalszych działań w zakresie poznawania przyrody. Dziękujemy Pani Ewie za bardzo ciekawe opowieści. D.Borniczuk

Warsztaty w Białowieży  (galeria)

Dnia 13 października 2009r. dzieci z koła ekologicznego "Ekoludek" oraz dzieci z grupy 5-6 latków uczestniczyły w zajęciach z zakresu ekologii w Białowieskim Ośrodku Edukacji Przyrodniczej. Warsztaty prowadziła Pani Ewa Keczyńska-Moroz / mama Mikołaja i Kacpra/.  Prowadząca zastosowała różnorodne , ciekawe formy przekazu stosowane do dzieci w wieku przedszkolnym. Dużym zaciekawieniem cieszył sie pokaz multimedialny oraz gry i zabawy dydaktyczne dotyczące zwyczajów życia ptaków, przelotów i sposobów zdobywania pożywienia. D.Borniczuk

Zapasy na zimę  (galeria)

Grupa 5-6 latków na zajęciach przygotowywała zapasy na zimę. Dzieci samodzielnie, pod okiem nauczycielki, kroiły owoce /jabłka i gruszki/, wycinały środki. Następnie nawlekały nitkę na igłę i nanizywały plasterki owoców. Na koniec wszystkie" korale" zostały ułożone do suszenia na grzejnikach. Dzieci opanowały technikę posługiwania się nożem więc mogą być idealną pomocą dla mam i babć w gospodarstwie domowym. Suszone owoce zimą znajdą się w smacznych kompotach. E.Wasiuk

Wycieczka do lasu  (galeria)

Wykorzystując piękna jesienna pogodę dzieci z grupy 5 i 5-6 latków wybrały sie ze swoimi paniami do lasu. Tam zbierały skarby w postaci kasztanów, żołędzi i przepięknych liści, a przy okazji wykorzystały czas na zabawę na świeżym powietrzu. Zebrane w lesie skarby znalazły miejsce w kąciku przyrodniczym i zostały wykorzystane do różnorodnych prac plastycznych. Przygotowała E.Wasiuk

Laureaci II nagrody Akademii Misia HARIBO (galeria)

Dzieci z kółka ekologicznego" Ekoludki" zdobyły II miejsce w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Akademię Misia Haribo. Otrzymaliśmy wiele nagród od organizatorów konkursu, które dostarczyły dzieciom dużo radości. Były to: materace gimnastyczne, porcelanowe kubeczki, książeczki, kolorowe plansze o tematyce przyrodniczej i oczywiście Dyplom za zajęcie II miejsca. Zadaniem uczestników konkursu było zebranie i zapisanie w formie plastycznej, w orginalny i atrakcyjny sposób zjawisk zaobserwowanych w przyrodzie. Dzieci zaprezentowały wyjątkowe zdolności manualne podczas tworzenia Przyrodniczego Dziennika Przedszkolaka. Warto było. Nasza praca została nagrodzona. Przygotowała D.Bortniczuk.

 

Wycieczka do Parku Dinozaurów (galeria)

29 września dzieci z grupy 5-6 latków i 6-latkow uczestniczyły w wycieczce do Parku Jurajskiego w Jurowcach. Poznały wygląd, życie i zwyczaje prehistorycznych zwierząt- dinozaurów. Dużą atrakcją było wspólne biesiadowanie i pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć. Przygotowała nauczycielka H.Androsiuk

Pierwsze zabawy maluszków na placu przedszkolnym (galeria)

Wykorzystując śliczną pogodę " maluszki' wyszły na plac przedszkolny. Zabawy na urzadzeniach terenowych i w piaskownicy sprawiły dzieciom ogromną frajdę. To nic, że wróciły ubrudzone, ale zadowolone i szczęśliwe