19.04.04 gry

Zapraszamy rodziców do wspólnej zabawy ze swoimi pociechami.

Krople deszczu - ćwiczenia relaksacyjne

Dzieci stoją w długim rzędzie i kładą ręce na ramionach dziecka stojącego przed nimi. Robią z tego długiego rzędu koło, trzymając ręce ciągle na ramionach chodzą potem bardzo cicho na paluszkach. Prowadzący mówi:

Wyobraźcie sobie, że zaczyna padać drobny, łagodny deszcz. Niech wasze ręce staną się teraz małymi kropelkami deszczu. Uderzajcie delikatnie czubkami palców w ramiona dziecka, które znajduje się przed wami. Teraz zaczyna padać mocniej, a krople deszczu stają się większe i grubsze. Wyobraźcie sobie pada jeszcze mocniej, uderzajcie więc ostrożnie całymi dłońmi. Teraz deszcz jest słabszy, uderzajcie znowu palcami. A teraz deszcz przestaje padać. Wyciągnijcie ręce nad głową i wyobraźcie sobie, że machacie nimi do słońca, które wyjrzało spoza chmur.

 

Myszka - ćwiczenie relaksacyjne

Jedno dziecko z pary leży na brzuchu. Drugie klęka przy leżącym, ujmuje jego nogę, ugina w kolanie, mówi tekst i ilustruje go czynnościami dłoni na ugiętej nodze. To samo ćwiczenie można wykonać na ręce leżącego na wznak:

W puszystej kurteczce chodziła raz myszka, po gładkiej półeczce
(powolne głaskanie łydki od pięty do kolana)

Znalazła ser żółty, ząbkami go zjadła
(powolne ściskanie łydki palcami od pięty do kolana)

strzepnęła okruszki, w kąciku usiadła,
(szybkie klepanie łydki od pięty do kolana)

okruszki zebrała, ząbkami je zjadła
(powolne ściskanie łydki od pięty do kolana)

po gładkiej półeczce chodziła w kurteczce
(głaskanie łydki od pięty do kolana).

 

Na jednym oddechu

Jedno boisko, dwie połowy i dwie drużyny. Przeciągnij kogoś na swoją stronę, ale zrób to na jednym oddechu.

Jeśli potrzebujesz zmienić tempo zajęć lub po prostu chcesz zmęczyć i wyszaleć uczestników zajęć, to sprawdź tę grę. Można ją zorganizować niemal w każdych warunkach i dla dowolnej liczby graczy. Zasady są bardzo proste.

Dzielimy uczestników na dwie grupy. Mogą się również sami dobrać – wtedy wybieramy po dwóch liderów, którzy na przemian wybierają członków swojego zespołu.

Gra polega na tym, że należy przeciągnąć jak największą liczbę graczy z drużyny przeciwnej na swoją stroną. Gdy kogoś przeciągniemy, automatycznie staje on po naszej stronie.

Zabawa ma tylko jeden warunek. Jeśli wbiegasz na teren przeciwnej drużynie musisz cały czas wydawać z siebie dźwięk “tu, tu, tu, tu” i należy to robić na jednym wdechu. Jeśli więc drużyna przeciwna przetrzyma kogoś tak długo, że będzie musiał wziąć nowy wdech – wtedy automatycznie przechodzi on do tej drużyny.

W grze można ustalić limit czasowy, bądź grać na liczbę graczy przejętych – czy to sumując wszystko, czy tylko sprawdzając stan aktualny.