03"Bożonarodzeniowy worek zagadek" to nazwa projektu edukacyjnego, do którego przystąpiło 22 nauczycieli z 8 placówek oświatowych z Hajnówki i okolic w ramach europejskiego programu eTwinning.

Projekt skierowany został do uczniów w wieku 3 - 15 lat. Głównym założeniem było stworzenie pokojów zagadek (escape rooms) które początkowo zaistniały w świecie gier komputerowych, a teraz znalazły swoje zastosowanie także w edukacji.
Escape room, posłużył nauczycielom jako metoda do rozwinięcia tematu obchodów świąt Bożego Narodzenia. Częścią wspólną dla wszystkich uczestników projektu było przeprowadzenie szeregu zadań w formie zagadek. Dzieci podzielone na grupy współpracowały ze sobą by prawidłowo wykonać zadania i udzielać właściwych odpowiedzi. Każda poprawna odpowiedź na pytanie/zagadkę zbliżała ich do celu, którym zwykle było znalezienie klucza i wydostanie się z pomieszczenia. Niezależnie od wieku uczestników przedsięwzięcia, we wszystkich placówkach pośród zadań musiało znaleźć się to jedno, które łączyło każdą z grup - było to ułożenie puzzli z logo eTweening, oczywiście dobrane pod względem możliwości uczniów. Dzięki kreatywności i zaangażowaniu nauczycieli w projekt, zabawa okazała się być mocno wciągająca, bardzo zróżnicowana i przepełniona emocjami.
W Przedszkolu Nr 1 zabawa w escape room miała miejsce 23 grudnia. W ten dzień sześciolatki z grupy Sówki otrzymały list od elfów, w którym prosiły o pomoc w odnalezieniu czapki św. Mikołaja. To zła Królowa Lodu, chcąc popsuć wszystkim świąteczną atmosferę, ukradła i schowała czapkę w tajemnym miejscu. Na szczęście list zawierał także szczegółowe instrukcje postępowania, które krok po kroku miały doprowadzić dzieci do rozwiązania zagadki. Przedszkolaki przejęte zaistniałą sytuacją z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do rozwiązywania zadań i w krótce udało się odnaleść skrzynię skrywającą Mikołajową czapkę.
Escape room okazał się być świetną formą zabawy, dzięki której dzieci rozwijały w sobie naturalną ciekawość świata, ćwiczyły umiejętność logicznego myślenia, współpracy w grupie i radzenia sobie w sytuacjach zadaniowych.

Aneta Jurczuk