19Kultywowanie w przedszkolu tradycji spełnia ważną rolę w wychowaniu młodego pokolenia.

 

Święta oraz związane z nimi zwyczaje i obyczaje są źródłem radości, wzruszeń, niezwykłych przeżyć, świadectwem więzów rodzinnych. W okresie świąt Bożego Narodzenia w grupie dzieci 5-letnich „Skowronki” odbyły się zajęcia, podczas których dzieci poznały tradycje świąteczne, symbolikę świąt. Tradycje Bożonarodzeniowe były inspiracją do zaproszenia rodziców i dziadków na spotkanie wigilijne do naszego przedszkola. Dzieci wcześniej samodzielnie ozdobiły salę i choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami, a także przygotowały świąteczny występ. W odświętnie udekorowanej sali zaprezentowały swoje talenty wokalno- taneczne w pięknym montażu muzycznym - śpiewały piosenki i kolędy. Mimo braku śniegu udało się wprowadzić przedświąteczny nastrój wykonując na rodzinnych warsztatach „Śnieżno-świąteczne kule”. Spotkanie zakończyliśmy degustacją wigilijnych potraw przygotowanych wspólnie z rodzicami: placuszków z makiem, świątecznego drożdżowego ciasta „Betlejemska gwiazdka”, pierogów z kapustą i grzybami, przeróżnych postnych sałatek, łazanek z makiem oraz kompotu z owoców przygotowanego przez nasze kucharki. Zgodnie z dawną tradycją nie zabrakło również wigilijnych wróżb i życzeń. Miło, w rodzinnej, ciepłej atmosferze spędziliśmy ten wyjątkowy wieczór. Serdeczne podziękowania rodzicom za wykonanie przepysznych tradycyjnych wigilijnych potraw.

 

Najpiękniejszych otulonych rodzinnym ciepłem Świąt Bożego Narodzenia.

Mirosława Nikonczuk, Alla Suprun, Volga Viluk