054 czerwca przedszkolaki z grupy sówek w nietypowy sposób świętowały Dzień Dziecka, a mianowicie w Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce.

Dzięki uprzejmości Pana Stanisława Mierzwińskiego dzieci miały okazję zobaczyć różne narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie oraz maszyny rolnicze. Gospodarz oprowadził zwiedzających, ciekawie opowiadając historię kowalskiego kunsztu. Na uwagę zasłużył zestaw podków końskich na różne pory roku i buty dla konia zakładane do chodzenia po bagnistym terenie. Zbiory ogółem liczą 586 sztuk. Zbiór muzealiów jest darowizną dziadków i pradziadków, niektóre eksponaty są wypożyczone z innych muzeów. Atrakcją dla przedszkolaków była możliwość wcielenia się w kowala w prawdziwej kuźni i spróbowanie swoich sił w kuciu młotkiem rozgrzanego do czerwoności żelaza. Podsumowaniem warsztatów był słodki poczęstunek oraz wpis do pamiątkowej księgi dla odwiedzających gości. Dziękujemy serdecznie Panu Stanisławowi za gościnność i lekcję z historii kowalstwa.

Przygotowała: Elżbieta Omelianiuk