07W miesiącu maju już od kilku lat na terenie całej Polski obchodzony jest "Tydzień Bibliotek" – akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.

 

Z tej okazji 15 maja dzieci z grupy Skowronki odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce. Na miejscu panie bibliotekarki zaprezentowały przedszkolakom legendę pt. "Smok Wawelski" w nieco innej wersji, a mianowicie za pomocą teatrzyku kamishibai. Jest to wywodzący się z Japonii teatr obrazkowy, w którym kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Kamishibai świetnie pobudza wyobraźnię dzieci, poszerza słownictwo, uczy i bawi.

 

Po wysłuchaniu legendy dzieci przeszły do oddziału dziecięcego, gdzie dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek.

Na koniec spotkania dzieci otrzymały na pamiątkę zakładki do książek.

Aneta Jurczuk