16Kultywujemy tradycje Podlasia. Najstarsze techniki tworzenia pisanek. Warsztaty wielkanocne w bibliotece w Narwi.

 


30 marca 2019 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi odbyły się warsztaty rękodzielnicze ze zdobienia pisanek i pieczenia „busłowej łapy”, zorganizowane przy współpracy z naszym przedszkolem. Bocian od dawna jest symbolem szczęścia i gdy powracał do gniazda po zimie, według tradycji ludowej starano się go uroczyście powitać i zwabić do założenia gniazda. Dlatego to właśnie na „Zwiastowanie...” gospodynie tradycyjnie piekły „busłowe łapy” - postne ciasto drożdżowe w kształcie bocianich łap, które wkładano do gniazd mówiąc: „Na zwiastowanie przybywaj bocianie „ lub „ Busioł tut twoja łapka – tut twoja chatka”. Kultywując tradycje naszego regionu na warsztatach dzieci i dorośli wspólnie upiekli „busłowe łapy” oraz woskiem dawną metodą batikową malowali pisanki. Uczestnicy ozdabiali jajka gorącym woskiem za pomocą kijka ze szpilką, rysując na nich promienie, jodełki, rozety, romby, krzyżyki, kwiatki itp.
Każda pisanka była oryginalna , tworzona według własnego pomysłu dziecka i rodzica. Tym sposobem powstawała wielobarwna pisanka. Własnoręcznie wykonane pisanki ozdobią wielkanocne stoły. Były to miłe i pracowicie spędzone wspólne chwile. Serdeczne podziękowania organizatorom, a szczególnie pani dyrektor Annie Andrzejuk- Sawickiej za wspaniałą inicjatywę. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom spotkania za serdeczną atmosferę, która wprowadziła nas wszystkich w przedświąteczny nastrój.


Mirosława Nikonczuk, Alla Suprun