06Codzienne głośne czytanie przez dorosłego jest niezwykle skutecznym sposobem zbudowania bogatego zasobu słów, nauczenia - bez żadnych formalnych lekcji i ćwiczeń –poprawnej gramatyki i składni, a także doskonalenia mowy.

Czytanie dziecku to także najskuteczniejszy sposób wychowania człowieka z wyobraźnią, który będzie umiał sobie radzić ze zmianami w życiu.Mądre książki przynoszą wzorce właściwych zachowań. Dzięki czytaniu i rozmowie o problemach, które porusza książka, dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, rozwija się ich wrażliwość moralna. Potrafią wówczas zastanowić się nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Zatem codzienne lektury to znakomity sposób uczenia dzieci wartości moralnych, które pomogą im budować dobre relacje z ludźmi. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem.Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury. Podążając tym tropem postanowiliśmy zaprosić rodziców naszych dzieci do udziału w spotkaniach czytelniczych pod hasłem: ,,Czytające popołudnia w grupie V”. 14 listopada do naszej sali zawitał wyjątkowy gość – mama Bartka Ch., Pani Ania, przebrana w baśniowy strój, która przeczytała dzieciom baśń ,,O Jasiu i ziarenku fasoli”. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały baśni, a następnie w podziękowaniu zaśpiewały gościowi piosenkę oraz wręczyły laurkę. Dziękujemy bardzo Pani Ani za poświęcony czas oraz niezwykłą podróż do krainy baśni, w jaką nas zabrała. A rodziców zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach.

Przygotowała: Elżbieta Omelianiuk